18.7 C
Botoșani
duminică, 5 mai 2024

Patru medalii cucerite de luptătorii botoșăneni la CN U20

Luptătorii botoșăneni, legitimați la Liceul cu Program Sportiv, au participat în perioada 30 septembrie – 2 octombrie 2022 la finala Campionatului National individual de lupte U20, competiție organizată la Târgu Mureș.

Deși au avut adversari cu doi-trei ani mai mari, luptătorii botoșăneni au reușit să cucerească patru medalii.

Cel mai bun rezultat îi aparține lui Dumitru Cristian Iancu care a cucerit medalia de aur la categoria 55kg. Practică acest sport de patru ani iar antrenorul Victor Baciu consideră că este unul dintre luptătorii care vor face performanță și la seniori.

Un alt rezultat foarte bun a obținut și Nicolas Gavril Ignătescu la categoria 82 de kilograme. Botoșăneanul a ajuns până în finală unde a fost învins de campionul european Vasile Cojoc. Tot medalie de argint a obținut și Teodor Florin Cozma, la categoria 72 kg.

A patra medalie a delegației botoșănene a fost obținută de George Lucian Cozma care s-a clasat pe trei la categoria 72 kg.

Aproape de a obține o medalie a fost și Marcel Ailenei care a terminat competiția pe locul 5 la categoria 82 de kg.

Luptătorii botoșăneni au fost pregătiți de profesorii Victor BACIU și Dan IACOB.