16.7 C
Botoșani
sâmbătă, 18 mai 2024

FC Botoșani – FC Voluntari 0-0. SPECTACOL CU 8000 DE OAMENI, DOUĂ BARE ȘI OCAZII INCREDIBILE / GALERIE FOTO

Peste 8000 de spectatori au umplut tribunele Municipalului, pentru a asistat la meciul care putea asigura salvarea de la retrogradare a echipei FC Botoșani.

Prima repriză a fost una echilibrată dar fără mari ocazii la cele două porți. Cu un punct în plus peste Voluntari, FC Botoșani a jucat prudent, scopul principal fiind de a nu primi gol până la pauză. De partea cealaltă, ilfovenii au avut câteva tentative de a se apropia de poarta apărată de Kukic dar defensiva lui Bogdan Andone și-a făcut datoria. În minutul 36 Robert Popescu a șutat din marginea careului, Kukic a respins în corner iar scorul a rămas 0-0 până la pauză.

La pauză, Ofosu și David Gabriel au rămas la vestiare iar în locul lor au intrat Mailat și Mitrov.

Oaspeții au început mai bine partida, au avut o posesie mai bună în primele zece minute iar Cascini a fost aproape de a deschide scorul. În minutul 58, FC Botoșani ratează o ocazie uriașă, mingea trimisă spre poartă de Lopez, lovind bara porții ilfovenilor.

Mailat are o execuție spectaculoasă din marginea careului după care Mitrov se distrează cu ilfovenii, depășește ușor trei adversari dar mingea șutată din marginea careului a lovit bara.

În minutul 82, Ricardinho are o ocazie mare de a marca dar șutează peste poartă de la aproximativ șapte metri. În minutul 90, Mailat trece ușor de doi adversari, centrează în careu dar Jaly nu îl învinge pe goalkeeperul ilfovenilor după care Enzo Lopez ratează din careul mic.

Partida s-a încheiat la egalitate iar FC Botoșani are nevoie de un rezultat pozitiv la Galați, în ultima etapă, pentru a evita locurile de retrogradare directă sau de baraj.