10 C
Botoșani
vineri, 25 octombrie 2024

Peste 150 de sportivi au venit la Botoșani pentru a concura la Cupa României la Cros FOTO&VIDEO

Botoșaniul a organizat în premieră Cupa României la Cros, competiție care a adunat la start peste 150 de sportivi din 18 județe ale țării. La această competiție a fost prezentă și campioana olimpică Anișoara Cușmir, președintele Federației Române de Atletism.

Competiția organizată în pădurea Rediu, a debutat cu întrecerea copiilor II care au avut de parcurs un traseu de 1200 de metri la fete și 1500 de metri la băieți. Traseul a fost unul dificil deoarece ieri a nins și a plouat. Majoritatea sportivilor au reușit să termine cursa iar unii au înregistrat un timp foarte bun ținând cont de temperatura scăzută și condițiile în care au alergat.

La startul competiției a fost prezentă și Anișoara Cușmir, campioană olimpică în 1984, la Los Angeles, în proba de săritură în lungime. Din 2021, Anișoara Cușmir conduce Federația Română de Atletism și a venit la Botoșani pentru a urmări sportivii și pentru a discuta cu antrenorii și reprezentanții cluburilor. De asemenea, a fost prezentă și Doina Federovici, președintele Consiliului Județean Botoșani, care a avut o discuție cu campioana olimpică și a transmis un mesaj sportivilor și antrenorilor veniți la Botoșani.