20.6 C
Botoșani
marți, 30 aprilie 2024

FC Botoșani – FCU Craiova 4-1 / SPECTACOL TOTAL PE MUNICIPAL / GALERIE FOTO

Peste 5000 de oameni au venit în tribunele Municipalului pentru a asista la meciul FC Botoșani – FCU Craiova, un meci care se anunța decisiv pentru echipa lui Valeriu Iftime. FC Botoșani nu avea decât varianta victoriei, pentru a-și păstra șansele în lupta pentru evitarea retrogradării.

FC Botoșani a început bine jocul, a avut o posesie mai bună și a ratat o mare ocazie prin Sadiku, care a trimis mingea peste poartă din marginea careului mic. În minutul 15, arbitrul Iulian Călin a dictat penalty pentru FC Botoșani dar Horia Mladinovici, din rulota VAR, l-a chemat la monitor pe Călin iar golul a fost anulat. Oltenii ies mai mult la joc, Chițu scapă pe contraatac dar nu reușește să-l depășească pe Ducan. În minutul 21, FCU Craiova deschide scorul în urma unui corner, Vladislav Blănuță marcând cu capul din centrul careului.

După primirea golului, elevii lui Bogdan Andone nu au avut nicio reacție și le-au permis oltenilor să controleze jocul iar la pauză, FCU Craiova era în avantaj.

La pauză, Bogdan Andone face trei schimbări. Florescu, Mitrov și Aldair i-au înlocuit pe David Gabriel, Jaly și Filip.

În minutul 53, Ofosu scapă pe contraatac și este faultat în careu. Iulian Călin este chemat la margine pentru a revedea faza și de această dată dictează penaty pentru FC Botoșani. În minutul 58, argentinianul Lopez marchează iar suporterii botoșăneni au început din nou să spere.

Botoșănenii prind curaj, controlează jocul și forțează marcarea golului doi. În minutul 68, Bogdan Andone în scoate pe Ofosu și îl introduce pe Mailat, golgheterul echipei din sezonul trecut.

În minutul 70, Aurelian Chițu primește al doilea galben pentru un fault la Miron și este eliminat. FC Botoșani marchează golul doi și intră în avantaj din minutul 75. Mitrov a patruns pe stânga, a șutat la poartă, portarul a respins la Mailat care a marcat pentru 2-1. Două minute mai târziu, Mailat scapă pe contrat, șutează în bară dar mingea ajunge la Lopez care marchează un gol spectaculos din careul mic.

În minutul 84, Andone face ultima schimbare. Chaeles Petro a intrat în locul lui Romario Benzar. Oltenii încearcă revină în joc, Ibrahim șutează de la 25 de metri dar Ducan respinge în lateral. În minutul 90+1 Florescu marchează pentru 4-1, un rezultat la care nici cei mai optimiști suporteri nu sperau.

FC Botoșani câștigă o partidă foarte importantă acumulează 17 puncte și o egalează pe FCU Craiova, formație aflată pe loc de baraj înaintea acestei etape.