11.7 C
Botoșani
joi, 24 octombrie 2024

Schimbări anunțate la FC Botoșani. Liviu Ciobotariu: „La fotbal dacă îți este teamă, stai acasă. Îmi pare foarte rău de oamenii care au venit la stadion”

FC Botoșani a pierdut jocul de pe teren propriu cu Petrolul Ploiești, scor 0-2, iar antrenorul Liviu Ciobotariu anunță că va lua măsuri drastice în perioada următoare.

Vizibil dezamăgit de rezultat, antrenorul celor de la FC Botoșani spune că nimeni nu are locul asigurat în primul unsprezece și a dat de înțeles că unii jucători și-au arătat limitele în acest început de sezon. De asemenea, tehnicianul a mai adăugat că Hervin Ongenda va putea fi folosit etapa următoare la Sepsi iar lotul echipei ar mai putea fi completat cu cel puțin un jucător. ” În primul rând vreau să spun că sunt foarte supărat și dezamăgit pentru că jocul a fost unul destul de bun din partea noastră și în prima repriză și în a doua repriză. Adversarul nu ne-a creat mari probleme însă supărarea mea e că am jucat 85 de minute și trebuie să fim mult mai atenți la faza defensivă, la golul pe care l-am primit în minutul 94, nu este normal. Nu reaușeam să câștigăm dar luam un punct pe un fond de joc bun ceea ce nu era rău. Așa ne-a dat în spate și ca moral și ca spirit, îmi pare foarte rău de oamenii care au venit la stadion, ne-au încurajat tot timpul, au crezut în rezultat, chiar îmi pare rău. Sunt trist. Am pierdut și din moral este a doua înfrângere în campionat. Va trebui să caut soluții pentru că persistăm în niște greșeli pe care eu nu le accept. Fiecare jucător trebuie să înțeleagă că nu este titular la echipă, suntem un loc echilibrat. Fiecare are șansa lui și va avea șansa lui. Nu am știut să gestionăm ultima parte a jocului. Am avut multe cornere executate slab, unul din punctele noastre forte ar fi și fazele fixe. La meciul cu UTA, adversarul a avut multe mai multe ocazii dar am gestionat mai bine faza defensivă. Și pe fază ofensivă am interpretat greșit anumite situații, am avut momente când trebuia să șutăm la poartă și nu am șutat, am pasat în lateral. Am avut momente când trebuia să centrăm și nu am venit cu centrări în fața porții. Sunt conștient că există dezamăgire din partea tuturor. Trebuie să schimbă puțin comportamentul și această teamă de a juca. Ca să câștigăm jocurile trebuie să jucăm fotbal. La fotbal dacă îți este teamă, stai acasă.” a spus Liviu Ciobotariu.

Imediat după partida cu Petrolul, jucătorii FC Botoșani au primit două zile libere, reunirea fiind programată pentru ziua de miercuri. Runda următoare, botoșănenii se vor deplasa la Sf. Gheorghe pentru partida cu Sepsi.