Botoșani
joi, 18 aprilie 2024

Sănătatea Darabani – CSM Focşani 2-4

sanatatea darabani - focsani

După victoria de la Odorheiu Secuiesc, dărăbănenii sperau să confirme și pe teren propriu, dar au fost egalii focșănenilor doar 43 de minute. Oaspeții s-au impus în final cu 4-2.

Primul mitan nu a consemnat multe ocazii de gol. Valentin Ion îl încearcă pe Andrei Brașoveanu cu un șut de la distanță în min 3, iar Cosmin Pasăre are și el oportunitatea deschidereii scorului 12 minute mai târziu. Cea mai mare ocazie a gazdelor a fost în min. 35 și i-a aparținut lui Adrian Ghiorghiciuc, după o lovitură de colț executată de căpitanul Alexandru Stancoschi, dar balonul este respins de goalkeeperul Gabriel Lazăr. Cu două minute înainte de expirarea timpului regulamentar de joc, oaspeții contraatacă decisiv, Ionuț Manu reușind să deschidă scorul.

Dărăbănenii încep în trombă a doua repriză, dar tot oaspeții punctează (‘56) prin Cosmin Pasăre, atacant care realizează ”dubla” douăzeci de minute mai târziu. Spectatorii au început să plece când au văzut că favoriții lor sunt conduși la scor de neprezentare. În minutul 78, centralul Marius Diaconu indică punctul cu var, în momentul în care Andrei Apetroaie a fost faultat în careu, iar Alexandru Stancoschi transformă lovitura de pedeapsă. Speranțele dărăbănenilor renasc două minute mai târziu, când Stancoschi centrează, iar Adrian Cososchi reduce din handicap. Remus Popa pune ”cireașa pe tort” în minutele de prelungire printr-o semifoarfecă și stabilește scorul final. ACS Sănătatea Darabani-CSM Focșani 2007: 2-4.