20.6 C
Botoșani
miercuri, 28 septembrie 2022

PERFORMANȚĂ. Botoșăneanul Alex Corneschi a câștigat semimaratonul de la Atena FOTO&VIDEO

O nouă performanță realizată de atletul botoșănean Alex Corneschi. Astăzi, sportivul în vârstă de 30 de ani a câștigat semimaratonul de la Atena, terminând cursa de 21 de kilometri într-o oră, 7 minute și 24 de secunde.

Alexandru Corneschi și-a început cariera la Liceul cu Program Sportiv din Botoșani. După mai multe performanțe la juniori, atletul botoșănean a decis să-și continue cariera și la seniori unde a fost multiplu campion național la cros, semimaraton și maraton.

Astăzi, Alexandru Corneschi a concurat la semimaratonul de la Atena, o competiție care a adunat la start peste 1000 de sportivi din mai multe țări. Atletul botoșănean a câștigat cursa cu timpul de o oră, 7 minute și 24 de secunde, pe locurile doi și trei clasându-se Panagiotis Karaiskos și Dimitrios Tsakalos, ambii din Grecia.