9 C
Botoșani
joi, 24 octombrie 2024

Liviu Ciobotariu după meciul cu Rapid:” Am avut și șansă. Eu spun că am făcut un joc bun”

Liviu Ciobotariu, antrenorul FC Botoșani , era extrem de bucuros la finalul partidei cu Rapid, câștigat de elevii săi cu 2-0 și a admis că victoria a fost obținută și cu puțină șansă. Golurile botoșănenilor au fost marcate de Chică Roșă în minutul 52 și Aldair, în minutul 90.

Tehnicianul consideră această victorie una de moral, mai ales că echipa pe care o pregătește a câștigat ultima dată în luna august, 0-1 cu UTA.

„Am avut și șansă la unele situații ale celor de la Rapid. Eu spun că am făcut un joc bun, îmi felicit băieții pentru cele trei puncte, pentru victorie, pentru atitudinea pe care au avut-o. A trecut foarte mult timp de când nu ne-am mai bucurat și ne-am descătușat puțin în vestiar. De la meciul cu UTA nu am mai reușit să gustăm din pocalul victoriei. Sunt bucuros și încă o dată meci destul de greu, foarte dificil pentru noi. Am avut și șanșă fiindcă și Rapid a avut două, trei situații de a marca, am avut și un portar într-o formă destul de bună, a dat siguranță. În prima repriză a scos o minge foarte grea, a dat siguranță echipei. Bineînțeles, trebuie felicitați toți jucătorii, pentru că au muncit, au crezut în victorie, au respectat ceea ce au discutat, ce am exersat la antrenament. Nu este ușor când ești pe ultimul loc în clasament, ai o presiune aparte, sigur că în ultimele jocuri pe care le-am disputat. Și acasă cu Buzăul și la Dinamo am făcut multe greșeli individuale, asta ne-a costat. Puteam să avem cel puțin patru puncte în plus de când am venit eu la echipă. Am pierdut trei meciuri după minutul 90. ” a spus tehnicianul celor de la FC Botoșani, la flash interviul de după meci.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a acumulat 11 puncte și a părăsit ultima poziție a clasamentului.