13.2 C
Botoșani
vineri, 29 martie 2024

Flavius Stoican mulțumit de atitudinea echipei în meciul cu CS Mioveni: „Prima repriză a fost una foarte bună”

Flavius Stoican, antrenorul FC Botoșani, a declarat la conferința de presă ce a urmat meciului cu CS Mioveni că este mulțumit de atitudinea jucătorilor, momentul psihologic fiind eliminarea lui Sadiku.

Potrivit acestuia, în evidentă trebuie scoase lucrurile pozitive din această partidă”A fost un meci pe care l-am pierdut printre degete chiar dacă am mai avut câteva ocazii. A doua repriză a fost mai mult pe dueluri, un meci muncitoresc, păcat că în ultimele minute nu am reușit să blocăm acea situație, un carambol și apoi penalty. Una peste alta s-a simțit o oarecare temere de rezultat pentru că a fost un campionat destul de dificil. În prima repriză puteam să închidem jocul dar asta nu inseamnă că nu puteam să rămânem cu toate cele trei puncte chiar dacă am avut doar 1-0. Am întâlnit o echipă care în ultima etapă a reușit să bată pe Chindia cu 2-0, a reușit să facă un egal cu Rapid, au câștigat pe terenul celor de la UTA, nu este o echipă cu jucători modești, doar că sunt pe ultimul loc. Am avut 1-0 și am considerat că trebuie să ne consolidăm această victorie. La fel de adevărat, în ultimele minute s-a accidentat și Sadiku și cred că acolo a fost cheia fiindcă în ultimele minute voiam să-l introduc și pe Șeroni pentru a juca cu trei fundași centrali. Din punct de vedere al atitudinii eu sunt mulțumit de ce am văzut astăzi. Prima repriză a fost una foarte bună. Sunt anumite momente în care treburi să te gândești doar la cele trei puncte, suntem o echipă care încercăm să jucăm bine, dar nu jucăm singuri. Va fi un campionat de foc. Mioveniul nu este o echipă slabă, poate să pună probleme oricui.” a spus Flavius Stoican

Potrivit tehnicianului, Edy Pap nu va fi înlocuit din poarta echipei botoșănene, fiind unul dintre jucătorii care se pregătește exemplar la antrenamente.

FC Botoșani a încheiat la egalitate partida cu CS Mioveni, scor 1-1, într-un meci contând pentru etapa a 30-a din Superliga.