12.7 C
Botoșani
vineri, 25 octombrie 2024

FINAL. FC Botoșani – FCU Craiova 0-1. Botoșănenii pierd nemeritat pe Municipal

FC Botoșani a pierdut partida de pe teren propriu, scor 0-1, împotriva celor de la FCU Craiova, după un meci cu peste 15 ocazii de gol. Calitatea jucătorilor olteni a făcut diferența în această partidă.

Oltenii au început mai bine partida, iar în minutul 6 Craiova are prima ocazie a meciului, dar Achim șutează de la 14 metri în blocajul lui Dican. FC Botoșani ripostează imediat, Cărăușu are o acțiune pe partea dreaptă, îi pasează în careu lui Cioiu care se încurcă în minge și o scapă în aut de poartă. La următoarea fază, din nou Cărăușu are o acțiune periculoasă, din cornerul obținut botoșănenii având prima ocazie a meciului. În minutul 14, Bahassa vede primul cartonaș galben al meciului după un fault asupra lui Cărăușu. În minutul 17 Craiova are o mare ocazie, în urma unui corner anticipat greșit de Ducan, dar Asamoah nu reușește să bage mingea în poartă. O nouă ocazie pentru olteni, Sidibe ridiculizează apărarea botoșăneană, centrează în fața porții, iar Chițu trimite puțin pe lângă poartă de lângă Mutombo. Imediat după pauza de apă, Florescu ia o minge pe cont propriu și scoate un corner de pe partea dreaptă. Ocazie imensă pentru FC Botoșani, Roman reia cu capul excelent un corner executat de Pinson, dar Sidibe scoate de pe linia porții. În minutul 30 de meciului, are loc cea mai controversată fază a reprizei, Roman șutează în mâna lui Paramati, arbitrul dictează penalty, dar tușierul ridică offside. Meciul se reia după 11 minute în care arbitrii din camera VAR au analizat faza, decizia finală fiind offside. Botoșănenii rămân în atac, Florescu ia o acțiune pe cont propriu, dar șutul său trece puțin pe lângă poartă. Cărăușu face legea pe partea dreapta, scoate în fața porții dar Pinson ajunge târziu la întâlnirea cu mingea. Prima repriză este prelungită cu 13 minute. Asamoah are o șanșă de a marca, dar șutul acestuia trece peste poarta lui Ducan. La faza următoare, Pinson scapă singur cu portarul dar șutează mult pe lângă poartă. FCU Craiova deschide scorul după o greșeală imensă a lui Dican, jucătorul botoșănean pierde mingea în careu, Sitibe recuperează, scoate în fața porții la Bauza care înscrie cu un șut în vinclu.

FC Botoșani a dominat după pauză

Marius Croitoru face trei schimbări la pauză, Dragu, Kamara și David fiind introduși în joc în locul lui Olinga, Roman și Cărăușu. Cu toate acestea, la 20 de secunde după reluarea jocului, Bauza scapă lateral dreapta iar șutul acestuia lovește bara porții lui Ducan. Pinson și Dragu încearcă să pună în pericol poarta adversă dar șarjele lor ofensive sunt fără rezultat. De partea cealaltă, oltenii se apără și sunt periculoși pe contraatac. După minutul 55 FC Botoșani preia total inițiativa iar meciul se joacă în jumătatea oltenilor. Dublă ocazie pentru FC Botoșani, Florescu execută un corner de pe partea stângă, Kamara se înalță și trimie spre poartă, Popa respinge în față dar Dican ratează incredibil. Marius Croitoru face o nouă schimbare, intră Țigănașu și iese Șeroni. FC Botoșani continuă să atace, Țigănașu centrează de pe partea stângă dar Dragu nu găsește poarta. Botoșănenii domină partida, iar Marius Croitoru face o nouă schimbare în minutul 74, a intrat Zabou și a ieșit Cioiu. În minutul 78 Chițu are o ratare monumentală, Bauza recuperează o minge pe partea stângă, o trimite în fața porții dar Chițu șutează în David deși poarta era goală. FC Botoșani continuă să preseze și are șansa să egaleze, la un corner executat de Florescu, Chițu a fost cât pe ce șă-și introducă mingea în propria plasă.Camara are o  nouă ocazie de gol, dar trimite pe lângă poartă o centrare excelentă a lui Florescu. Mutombo are egalarea pe cap în prelungiri, dar mingea trimisă de acesta trece pe lângă poartă. După șase minute de prelungiri, Iulian Călin fluieră finalul meciului, iar oltenii pleacă cu trei puncte de pe Municipal.