9 C
Botoșani
joi, 24 octombrie 2024

FC Botoșani – Rapid 2-0. VICTORIE MERITATĂ / GALERIE FOTO

Aproximativ 5000 de spectatori au venit în această după amiază în tribunele Municipalului pentru a urmări partida dintre FC Botoșani și Rapid. Printre cei 5000 de spectatori, au fost și vreo 500 de fani rapidiști care au umplut sectorul de tribună al oaspeților și o parte din peluza Sud.

Giuleștenii au început mai bine, au avut posesia dar prima șansă de gol a aparținut botoșănenilor, în minutul 15, când Pavlovic a centrat de pe stânga dar Chică-Roșă nu a reușit să reia pe poartă. Replica oaspeților vine zece minute mai târziu când Petrila șutează dar Friday Adams respinge din fața porții. Jambor șutează pe poartă în minutul 34 iar Ioannis Anestis, noul goalkeeper al FC Botoșani, are prima intervenție. Giuleștenii rămân periculoși pe faza ofensivă iar în minutul 45+1 au șansa deschiderii scorului dar Hromada a trimis mingea în bară, de la aproximativ 12 metri de poartă.

Repriza secundă începe cu FC Botoșani în atac, Pavlovic șutează din marginea careului dar mingea este respinsă în corner. Friday Adams face o cursă spectaculoasă, îi pasează lui Chică-Roșă dar vârful lui gazdelor șutează pe lângă poartă din marginea careului. În minutul 52, FC Botoșani reușește deschiderea scorului prin Chică-Roșă. Junior Santos a șutat din marginea careului, mingea a ajuns la atacantul echipei FC Botoșani care a marcat. Șumudică face două schimbări după golul botoșănenilor, Burmaz și Hasani înlocuindu-i pe Grameni și Jambor. Petrila șutează pe poartă de la peste 20 de metri dar Anestis respinge iar scorul rămâne 1-0. Chică-Roșă s-a accidentat și în minutul 64 a fost înlocuit de Lorand Fulop.

Șumudică este nemulțumit de joc și face încă două schimbări în minutul 69, Gojkovic și Emmers înlocuindu-i pe Hromada și Petrila. Imediat schimbă și Liviu Ciobotariu. David Gabriel, Kaprof și Jaly îi înlocuiesc pe Bodișteanu, Junior și Ongenda.  În minutul 79, FC Botoșani are șansa de a majora scorul dar Pavlovic a ratat execuția trimițând mingea mult peste poartă. Rapidiștii devin din ce în ce periculoși, Anstis se opune golului după care Friday Adams scapă pe contraatac, șutează puternic din marginea careului dar Siegrist respinge. În minutul 90, Aldair primește o pasă foarte bună de la Jaly și marchează pentru 2-0. Fulop are o mare ocazie în minutul 90+3 dar este blocat de portarul giuleștenilor iar partida se încheie cu victoria roș-alb-albeștrilor, o victorie mare ținând cont de poziția echipei FC Botoșani în clasamentul Superligii.