7.2 C
Botoșani
joi, 24 octombrie 2024

FC Botoșani – Petrolul 0-2. Înfrângere în prelungiri

FC Botoșani a încasat două goluri în prelungiri partidei iar peste 4000 de spectatori au plecat dezamăgiți de pe Municipal.

După un început echilibrat de partidă, FC Botoșani și-a împins adversarul în propria jumătate de teren, a avut o posesie superioară, Bodișteanu și Kaprof șutează pe lângă poartă după care Enzo Lopez are o mare ocazie de a deschide scorul, în minutul 19, dar Lukas Zima reușește să devieze mingea în corner. În minutul 29, la o fază care nu anunța nimic, defensiva botoșăneană gafează, Tudorie marchează din careul mic dar golul este anulat pentru ofsaid. Alex Țigănașu greșește centrarea și este aproape de a marca, după care Florescu șutează plasat din marginea careului iar Zima respinge în corner. În prelugiri, Miranda șutează puternic de la 30 de metri, mingea lovește bara, după care Kaprof nu profită iar prima repriză se încheie cu scorul de 0-0.

Liviu Ciobotariu a făcut două schimbări la pauză, Sadiku și Chică-Roșă intrând în locul lui Șeroni și Lopez. În  minutul 54, Miron ratează o mare ocazie, trimițând mingea mult peste poartă, din centrul careului. Liviu Ciobotariu nu este mulțumit de joc iar în minutul 57, face încă două schimbări, Jaly și Diez intrând în locul lui Kaprof și Friday.  FC Botoșani reușește să marcheze în minutul 64 prin Chică-Roșă dar golul este anulat pentru că Diez era în ofsaid în momentul centrării. Florescu șutează pe lângă poartă din interiorul careului iar în minutele 87 și 89, portarul Luka Kukic are trei intervenții foarte bune. În minutul 4 al prelungirilor, Rădulescu a profitat de o nouă gafă a defensivei botoșăneni, a marcat din interiorul careului. Două minute mai târziu, Matricardi gafează, Grozav scapă singur cu Kukic și marchează, stabilind scorul final.