27.1 C
Botoșani
sâmbătă, 2 iulie 2022

Doi botoșăneni la Campionatul European de lupte

În perioada 13 – 20 iunie 2022, în Sala Polivalentă din București, a avut loc Campionatul European de Lupte-cadeți (U 17), la care au participat sportivi din 35 de țări.

Printre cei 10 sportivi români calificati la aceasta competitie, la stilul greco-romane, au fost și doi elevi legitimați la Liceul cu Program Sportiv Botoșani, respectiv Teodor-Florin Cozma (cat. 71 kg) și Nicolas-Gavril Ignătescu (cat. 80 kg).

NICOLAOS-GAVRIL IGNĂTESCU a ocupat locul V, la categoria 80 kg., loc ce i-a revenit după ce în primul tur a învins un sportiv din Grecia. A urmat victoria din meciul cu bulgarul Buchholz după care a pierdut în fața azerului Rzayev I., care a devenit campion european.

TEODOR-FLORIN COZMA a ocupat locul VIII la categoria 71 kg. În primul tur, luptătorul botoșănean a învins la superioritate un sportiv din Republica Moldova după care a pierdut al doilea meci, în ultimele secunde, în fața unui sportiv din Bulgaria.

Liceul cu Program Sportiv a fost singurul club din România care a avut doi sportivi la ediția din acest an a Campionatului European. Cei doi sportivi au fost descoperiți și pregătiți de profesorul Victor Baciu.