11.1 C
Botoșani
sâmbătă, 19 aprilie 2025

Debut cu stângul pentru Gloria Ultra în play offul din Liga a-III-a

Gloria Ultra, reprezentanta județului în eșalonul trei al fotbalului românesc, a început cu stângul în play offul din seria  I. Elevii lui Florin Croitoru, au pierdut clar, 6-2 pe terenului liderului FC Bacău, aceasta fiind cea mai usturătoare înfrangere din actuala ediție de campionat.

Gazdele au dominat aproape pe tot parcursul meciului, diferența de valoare și omogenitate dintre cele două formații fiind evidentă. Mult mai experimentați, băcăuanii pregătiți de experimentatul Costel Enache au marcat prin Corban, Gorovei, Cârstean, Aftanache și Oasenegre (2), în timp ce pentru păuni au înscrius Asofiei și Istrate, ultimul din lovitură de la 11 metri. La finalul partidei, antrenorul oaspeților a recunoscut superioritatea adversarilor. „Au fost multe greșeli. Noi încă suntem într-un proces de formare, abia ne-am întâlnit anul trecut. Ei au altă atitudine, au altă închidere, știu ce au de făcut, iar lucrurile astea nu vin decât cu timpul. Nu poți peste noapte să construiești ceva care să fie ca o stâncă. Deocamdată, ei sunt la acest nivel, unul bun. Sper să ajungem și noi acolo cât mai repede. Dar să reținem că și lor le-au luat 3-4 ani de zile să ajungă în situația de azi. Gândiți-vă că ei, în primii 2-3 ani, nici nu prindeau play-off-ul. Abia recent s-au transformat în echipa puternică care este acum. Și noi trebuie să creștem, pas cu pas. Încrederea este elementul de bază.” a spus imediat Florin Croitoru, imediat după terminarea partidei cu FC Bacău.

FC Bacău – Gloria Ultra, scor 6-2

Au marcat: Corban (min. 17), Gorovei (min. 22), Cîrstean (min. 31), Aftanache (min. 58), Oasenegre (min. 87 și 90+1)/ Asofiei (min. 41), Istrate (min. 90+3) .

Echipe de start:

FC Bacău: Anton, Burlacu, Cimbru, Agapi, Coajă, Chirilă, Cîrstean, Albu, Aftanache, Gorovei, Corban

Antrenor: Costel Enache

Gloria Ultra: Prisăcăreanu, Șincu, Bălan, M. Florescu, Chelariu, Săvoaia, Asofiei, Ștefan, Ferhaoui, Istrate, Popovici

Au mai evoluat: Anton, Ciuștea, Gugianu, Batchabi, Mihalciuc

Antrenor: Florin Croitoru

Clasament play-off (meciul Știința Miroslava – CSM Bacău se joacă azi):

FC Bacău – 47 puncte
Știința Miroslava – 37 p.
CSM Bacău – 33 p.
Gloria Ultra 30 p.

Meciurile etapei a II-a din play-off:

Vineri, 27 martie, ora 15:00:
FC Bacău – Știința Miroslava

Sâmbătă, 28 martie, ora 15:00:
Gloria Ultra – CSM Bacău

ARTICOLE CARE AR PUTEA FI DE INTERES

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.


























































ULTIMA ORA