Ediţia a X-a a Festivalului Floare Albastră a continuat astăzi la Ipoteşti. După o seară dedicată tinerilor din comuna Mihai Eminescu, astăzi, organizatorii festivalului au pregătit un program pentru cei de vârsta a doua şi a treia.
Evenimentul a început în jurul prânzului când pe scena amplasată pe stadionul din Ipoteşti, au urmat cuplurile care anul acesta împlinesc 50 de ani de căsătorie. Oamenii au fost premiaţi cu câte o diplomă şi un buchet de flori de către Aneta Gireadă, primarul comunei Mihai Eminescu. Pe scenă a urcat Dumitru Andreescu, un bătrân în vârstă de 92 de ani, care începând de astăzi este cetăţean de onoare al comunei. Consiliul Local şi executivul primăriei au decis să-i acorde titlul de cetăţean de onoare deoarece Dumitru Andreescu a donat comunei o suprafaţă de teren necesară implementării unui proiect de canalizare.
După festivitatea de premiere, Aneta Gireadă a recitat o poezie, apoi şi-a prezentat un raport de activitate şi le-a spus oamenilor prezenţi ce proiecte pregăteşte după care i-a invitat să asiste la spectacol. Chiar dacă termometrul arăta vreo 12 grade şi ploua mărunt, vreo câteva zeci de persoane au coborât din tribuna stadionului pentru a fi mai aproape de scenă. Unii au venit pregătiţi cu telefoanele şi tabletele pentru a filma spectacolul în timp ce alţii au trecut direct la dans.