Botoșani
joi, 18 aprilie 2024

CSO Darabani revine în Liga a III-a

CSO Darabani a pierdut returul barajului cu Flacăra Erbiceni dar a promovat în Liga a III-a.

În tur, campioana județului Botoșani s-a impus cu scorul de 5-0 iar după acel meci se părea că este imposibil să mai rateze promovarea. Returul de la Iași nu a fost o simplă formalitate, așa cum se așteptau mulți. Florin Bidan a deschis scorul în minutul 28 după care Mădălin Crengăniș a făcut 2-0. Cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, Bogdan Botezatu a marcat din penalty, scorul era 3-0 și promovarea dărăbănenilor în Liga a III-a nu mai era la fel de sigură. În minutul 43, Gabriel Iuriciuc este eliminat iar șansele oaspeților creșteau din nou.

Cu un jucător mai puțin, Flacăra Erbiceni marchează din nou, în minutul 66, prin Bogdan Botezatu, din lovitură de la 11 metri. Ieșenii mai aveau nevoie de un gol pentru a anula avantajul din tur al dărăbănenilor și pentru a duce meciul în prelungiri. Nu au mai reușit dar în schimb au marcat dărăbănenii prin Constantin Mitoșeriu. Partida s-a încheiat cu scorul de 4-1 pentru Flacăra Erbiceni dar în Liga a III-a va merge CSO Darabani.