6.6 C
Botoșani
vineri, 25 octombrie 2024

Chindia Târgoviște – FC Botoșani 2-2. Legea compensației

FC Botoșani a câștigat în prelungiri meciul cu FCU Craiova iar în această seară, tot în prelungiri, a pierdut două puncte importante.

Partida a început cum nu se putea mai rău pentru Mihai Teja. În minutul 3, Sno i-a pasat lui Pap, portarul botoșănean a încercat să degajeze dar mingea l-a lovit pe Popadiuc după care a intrat în poartă. Botoșănenii vor să controleze jocul și să egaleze dar fără prea mare succes. Ajutorul a venit în minutul 32 de la Tiberiu Căpușă, fundașul dreapta târgoviștean, care l-a faultat în careu pe Zabou. Un minut mai târziu, Sebastian Mailat a marcat de la punctul cu var iar botoșănenii sperau să obțină un rezultat pozitiv.

Botoșănenii încep mai bine repriza secundă, au o posesie superioară și dau impresia că pot obține toate cele trei puncte în această seară. În minutul 79, Camara profită de greșeala lui Celea și marchează din interiorul careului. După primirea golului doi, jucătorii Chindiei au ieșit la atac iar Daniel Popa a avut șansa egalării în minutul 81 dar mingea a trecut pe lângă poartă. Gazdele rămân în atac iar în minutul 4 al prelungirilor apărarea supraaglomerată a FC Botoșani gafează din nou. Daniel Popa profită și marchează pentru un 2-2 echitabil.