-4.4 C
Botoșani
duminică, 5 februarie 2023

Astăzi ora 20:00 : FC Botoșani – CSU Craiova. Echipe probabile

Astăzi cu începere de la ora 20:00, FC Botoșani va întâlni CSU Univ. Craiova, duelul urmând a se disputa în cadrul rundei 22 din SuperLigă. În tur, în Bănie, „juveții” s-au impus cu 1-0 printr-un gol marcat în minutul 90+3.

Pentru FC Botoșani se anunță un nou început, în această iarnă sosind nu mai puțin de opt jucători noi, conducerea clubului anunâțând faptul că transferurile nu se vor opri aici. FC Botoșani începe 2023 în partea de jos a clasamentului fiind pe locul 13 cu 21 de puncte, la egalitate cu Chindia care este pe locul 12 datorită golaverajului superior. Elevii lui Flavius Stoican nu au nici o victorie în ultimele 10 meciuri oficiale, din care două susținute în Cupa României, competiție din care Botoșaniul a fost eliminată și opt în SuperLigă.

De partea cealaltă, oltenii visează la titlu. Aflați la șapte puncte de liderul Farul și la șase lungimi de campioana en-titre CFR Cluj, „juveții” visează să aducă marele trofeu în Bănie după o pauză de mai bine de trei decenii. Cu un nou antrenor, Eugen Neagoe care până în această iarnă a antrenat pe U Cluj, CSU Craiova vine la Botoșani pentru a obține cele trei puncte.

Echipe probabile: FC Botoșani – Univ. Craiova
FC Botoșani: Ed. Pap – A. Patache, Al. Șeroni, Mutombo, A. Țigănașu – V. Dican, A. Ivanov – A. Dragu, Zabou, S. Mailat – M. Roman II.
Antrenor: Flavius Stoican
Univ. Craiova: Arlauskis – Mitrea, P.. Papp, Silva – Martic, Al. Crețu, Căpățînă, Mateiu, Vătăjelu – Ișfan, Markovic, A. Ivan.
Antrenor: Eugen Neagoe