0.5 C
Botoșani
luni, 17 martie 2025

Amenzi de aproape 9000 de lei la SeptemberFest-ul din Centrul Vechi

jandarmi

În perioada desfăşurării SeptemberFest 2017, respectiv în intervalul 08 – 10 septembrie, 90 de jandarmi, în cooperare cu poliţişti, pompieri şi poliţişti locali, au desfăşurat misiuni în zona Centrului Vechi al municipiului Botoşani, pentru asigurarea unui climat civilizat, fluidizarea traficului rutier şi pietonal şi prevenirea incendiilor.

Pentru nerespectarea prevederilor legale, 22 de persoane au fost sancţionate contravenţional de către jandarmi cu amenzi în valoare totală de 8850 de lei, pentru fapte de tulburare a ordinii şi liniştii publice, dar şi pentru încălcări ale legislaţiei în vigoare privind actele de comerţ.

Recomandăm cetăţenilor să respecte indicaţiile forţelor de ordine la manifestările publice la care participă, iar în cazul săvârşirii unor fapte de natură penală sau contravenţională să solicite sprijin în mod direct sau să apeleze în cel mai scurt timp numărul 112.

ARTICOLE CARE AR PUTEA FI DE INTERES










ULTIMA ORA