Botoșani
joi, 24 octombrie 2024

FC Botoşani – CSU Craiova 2-0 LIVE TEXT – GOOOL BATIN – GALERIE FOTO – FINAL

fcbotosani-craiova (5)

FC Botoşani şi CSU Craiova se întâlnesc în această seară de la ora 21.00, pe Stadionul Municipal, într-un meci care se anunţă foarte interesant. Botoşănenii vor să-şi ia revanşa după înfrângerea din tur şi în acelaşi timp vor să depăşească în clasament pe Viitorul lui Gică Hagi, principala contracandidată pentru un loc de Europa League.

FINAL

Min. 90+2 Galeria FC Botoşani a început să scandeze: EUROPA, EUROPA

Min. 90 Danci şutează pe lângă poartă din lovtură liberă

Min. 87 Schimbare FC Botoşani: iese Hadnagy şi intră Ianc

Min. 86 GOOOOL 2-0 A marcat BATIN. Atacantul botoşănean a scăpat pe contraatac şi a marcat la colţul lung

Min. 84 Craiova are primul şut pe poarta botoşănenilor dar Lazar prinde în doi timpi

Min. 79 Batin şutează la colţul lung dar mingea este deviată în corner

Min. 76 Schimbare FC Botoşani: iese Quenten şi intră Batin

Min. 74 Schimbare CSU Craiova: a ieşit Mateiu şi a intrt Herghelegiu

Min. 73 Statistica este net în favoarea botoşănenilor. 13-0 la şuturi spre poartă în favoarea FC Botoşani

Min. 72 Danci şutează de la 20 de metri dar Bălgrădean prinde

Min. 68 Acsinte şutează de la 20 de metri dar Bălgrădean prinde

Min. 67 Ocazie mare pentru FC Botoşani la o gafă uriaşă a defensivei oltene

Min. 66 Danci ia o acţiune pe cont propriu şi şutează de la 25 de metri dar mingea trece puţin peste poartă

Min. 60 Schimbare FC Botoşani: iese Ivanovici şi intră Roussel

Min. 57 Cartonaş galben Vaşvari

Min. 56 Schimbare CSU Craiova: iese Băluţă şi intră Ivan

Min. 54  O nouă ocazie pentru FC Botoşani. Hadnagy reia plasat la colţul lung dar mingea trece puţin pe lângă poartă

Min. 52 Ocazie pentru FC Botoşani. Quenten şutează din marginea careului, Hadnagy deviază dar mingea trece pe lângă poartă

Min. 46 A început repriza secundă

PAUZĂ

Min. 40 Băluţă îl loveşte cu cotul în faţă pe Acsinte dar centralul Iulian Călin îi acordă doar cartonaş galben

Min. 39 Ivanovici pătrunde dar şutează mult pe lângă poartă

Min. 38 Danci şutează mult peste poartă de la 30 de metri

Min. 36 Rocha are o nouă intrare dură dar scapă de catonaş

Min. 34 Golul marcat de Acsinte i-a dat tactica peste cap lui Cârţu. Oltenii au fost nevoiţi să iasă la joc

Min. 29 Cartonaş galben Madson

Min.25 GOOOOL 1-0 A marcat Florin Acsinte cu un şut din interiorul carului, la colţul scurt

Min.22 Croitoru reia spre poartă din marginea careului dar Bălgrădean prinde fără emoţii

fcbotosani-craiova (3)

Min. 16 Schimbare CSU Craiova: iese Izvoranu şi intră Carlos

Min. 12 Lovitură liberă de pe stânga executată de Croitoru, Acsinte reia cu capul la colţul lung dar Bălgrădean respinge în corner

Min. 8 Rocha are o intrare nesportivă. Lazar a prins pringea în marginea careului dar Rocha a intrat cu talpa la portarul botoşănean. Atacantul craiovenilor a scăpat fără cartonaş galben

Min. 4 FC Botoşani îşi arată intenţiile ofensive încă din debutul meciului

Min. 1 A început meciul

fc bt-craiova (1)

Temperatura este de 15 grade  dar plouă

• Cu zece minute înainte de startul meciului, în tribunele stadionului Municipal sunt aproximativ 4000 de spectatori
  • Cele două echipe au ieşit la încălzire
  • Partida dintre FC Botoşani şi CSU Craiova va fi arbitrată de Iulian Călin din Ştefăneşti-Argeş, un arbitru care în 2015 a condus două meciuri de Liga I (Viitorul – CSMS Iaşi 0-3 şi CSU Craiova – FC Braşov 0-1) şi două de juniori. Interesant este că Iulian Călin a arbitrat miercuri pe CSU Craiova, în partida pierdută de olteni, pe teren propriu, în faţa echipei Univ. Cluj. El este un arbitru din lotul de Liga a II-a şi care a fost delegat la câteva meciuri de Liga I. În acest sezon, el a arbitrat un singur meci al FC Botoşani. Este vorba de partida de pe teren propriu contra formaţiei Univ. Cluj, încheiată cu 1-0 în favoarea elevilor lui Leo Grozavu
  • Leo Grozavu: „Sperăm să vină cât mai mulţi suporteri şi să fie cât mai activi. Publicul trebuie să fie activ, ca în Giuleşti, ca în Ploieşti. Să fie mult mai aproape de echipă. Echipa are nevoie de susţinere, de încurajări, atunci când este greu”.
  • Leo Grozavu: „Ei au luat puţin din chipul şi asemănarea domnului Sorin Cârţu, se organizează foarte bine defensiv şi încearcă să joace mai mult pe contraatac”.
  • Pe teren propriu, FC Botoşani a jucat în acest sezon, 14 meciuri, a obţinut 21 de puncte, a marcat 15 goluri şi a primit 12. CSU Craiova a jucat în deplasare tot 14 meciuri şi a obţinut 22 de puncte. A marcat 18 goluri şi a primit 19.
  • După 29 de etape, CSU Craiova este pe locul patru în clasament cu 47 de puncte iar FC Botoşani este pe şapte cu 42 de puncte
  • Răzvan Tincu: „Niciun atacant nu îmi dă fiori. Atâta timp cât sunt concentrat şi bine pregătit, nu îmi fac probleme. Craiova are jucători valoroşi, trebuie respectaţi dar nu mai mult decât e cazul. După ultimele rezultate şi ţinând cont că jucăm acasă, avem prima şansă”
  • Gabi Vaşvari: „Avem şase meciuri fără înfrângere şi sâmbătă sper să fie al şaptelea iar bilanţul să fie de patru victorii şi trei egaluri”
  • CSU Craiova nu va putea juca în următoarea ediţie a Europa League indiferent de locul pe care îl ocupă. Oltenii au solicitat o derogare de la UEFA dar cererea lor a fost respinsă

În tur, scorul a fost 2-1 în favoarea oltenilor. Băluţă a deschis scorul în minutul 27 Gabi Vaşvari a egalat din penalty în minutul 31. Golul victoriei echipei CS Craiova a fost marcat de Brandan, în minutul 72, din lovitură liberă. Din minutul 54, FC Botoşani a jucat cu un om mai puţin. Centralul Alexandru Tudor i-a acordat al doilea cartonaş galben lui Michael Ngadeu şi l-a eliminat.

……………………

FC Botoşani – CSU Craiova

FC Botoşani: D. Lazar – Patache, Ngadeu, Tincu, Acsinte – Danci, Vaşvari, Croitoru – Quenten, Ivanovici – Hadnagy

Rezerve: Tiuţ, Porret, Roşu, Ianc, Batin, Roussel, Rashid

CSU Craiova: Bălgrădean – Dumitraş, Acka, Izvoranu, Vătăjelu – Briceag, Mateiu, Madson, Băluţă – Bawab, Rocha

Rezerve: Straton, Carlos, Avrămia, Ivan, Herghelegiu, Bancu, Cristea

Arbitri: Iulian Călin (Ştefăneşti – Argeş) – Gabriel Bârjac (Zalău), Daniel Hulubei (Vaslui) – Dragoş Istrate (Bucureşti), Cristian Georgescu (Bucureşti)

Observatori: Gabriel Stroe (Piteşti – Argeş)