Connect with us

Sport

Botoșăneanul Alex Corneschi a cucerit aurul la CN de cros GALERIE FOTO&VIDEO

Published

on

Municipiul Botoșani a găzduit astăzi finala campionatului național de cros, la categoriile seniori, U23 și U20. Competiția a fost organizată în pădurea Rediu iar cei aproximativ 150 de concurenți au avut de alergat între 4000 și 10.000 de metri.

Primii au intrat în competiție seniorii, aceștia având de alergat 10.000 de metri. Printre cei 23 de seniori prezenți la start a fost și botoșăneanul Alex Corneschi, legitimat în prezent la CSM Craiova. Cunoscând foarte bine traseul, Alex Corneschi a făcut o cursă tactică foarte bună și în ultima tură i-a depășit Maxim Răileanu și Ștefan Gavril, ambii de la CSM Cluj, câștigând medalia de aur. Alex Corneschi a alergat cei 10.000 de metri în 29 de minute și 46 de secunde.

Cluburile din Botoșani au avut un număr de 19 sportivi la categoriile de vârstă U23 și U20 dar niciunul dintre aceștia nu a urcat pe podium la individual.

Categoria U23 – masculin: Albert Munteanu (LPS/CS Botoșani) – locul 11, Gabriel Goczi (LPS Botoșani) – locul 14, Andrei Pașcanu (LPS Botoșani) – locul 15

Categoria U23 – feminin: Loredana Viziteu (CSS Botoșani) – locul 7, Bianca Podariu (CSS Botoșani) – locul 8, Vasilica Clicinschi (LPS/CSS Botoșani) – locul 13.

Categoria U20 – masculin: Marco Tărnăuceanu (CS Botoșani) – locul 17, Constantin Daicu (CS Botoșani) –  locul 27, Andrei Chelariu (CS Botoșani) – locul 28, Marian Ciobănașu (CS Botoșani) – locul 33, Roberto Zavastin (CS Botoșani) – locul 35.

Categoria U20 – feminin: Ancuța Chiriac (LPS/CSS Botoșani) – locul 6, Ștefania Ticaleac (LPS Botoșani) –  locul 10, Bianca Vainer (LPS Botoșani) – locul 11, Larisa Viziteu (LPS Botoșani) – locul 14, Denisa Chiriac (LPS Botoșani) – locul 21, Alexandra Politic (LPS Botoșani) – locul 22, Denisa Podariu (LPS Botoșani) – locul 23, Crina Achihaiței (LPS Botoșani) – locul 25.

Clasament seniori – 10.000m:

  1. Alexandru Corneschi (CSM Craiova)
  2. Maxim Răileanu (CSM Cluj)
  3. Ștefan Gavril (CSM Cluj)

Clasament senioare – 8.000m:

  1. Ancuța Boboce Ladaru (CSU Craiova/Dinamo)
  2. Claudia Prisacaru (CSM Focșani)
  3. Adelina Panaet (Știința Bacău/CSM Pitești)

Clasament U23 masculin – 8.000m:

  1. Adrian Garcea (CSA Steaua)
  2. Daniel Herman (SCM Gloria Buzău)
  3. Mihai Cochior (Poli Iași/CSM Timișoara)

Clasament U23 feminin – 6.000m

  1. Claudia Zaro (CSM Poli Timișoara)
  2. Iulia Drăgoi (CSM Poli Timișoara)
  3. Angela Olenici (CSU Simona Halep Constanța/CSA Steaua)

Clasament U20 masculin – 6.000m:

  1. Raul  Manuel Dan (LPS Cetate Deva)
  2. Robert Dumitru (CSM Pitești)
  3. Dragoș Pop (LPS Cluj/CSM Cluj)

Clasament U20 feminin – 4000m:

  1. Mădălin Sârbu (CSM Suceava/CSM Rarăul Câmpulung)
  2. Talida Șfarghiu (CSM Suceava/CSM Rarăul Câmpulung)
  3. Mihaela Blaga (CSS Blaj/CSA Mica Roma Blaj)

Distribuie pe:
banner ad
banner ad
banner ad

banner ad

banner ad
banner ad
banner ad
banner ad
banner ad

banner ad

banner ad

banner ad

banner ad
banner ad
banner ad