FC Voluntari – FC Botoșani 0-1. Mihai Roman aduce prima victorie din acest sezon

FC Botoșani a obținut prima victorie din acest sezon. Echipa antrenată de Marius Croitoru s-a impus la limită, pe terenul echipei FC Voluntari, singurul gol al partidei fiind marcat de Mihai Roman.

Prima repriză a fost una echilibrată dar fără mari ocazii la cele două porți. La pauză, Marius Croitoru face o schimbare inspirată. Îl scoate pe Sila și îl trimite pe teren pe veteranul Mihai Roman. Prima ocazie importantă a reprizei secunde aparține botoșănenilor, în minutul 50. Roman execută bine o lovitură liberă dar Șeroni reia puțin pe lângă poartă. Replica ilfovenilor vine șapte minute mai târziu când Alexandru Vlad trimite puțin peste poartă.

În minutul 70, FC Botoșani reușește deschiderea scorului. Țigănașu îi pasează lui Mihai Roman care reia din prima și îl învinge pe portarul ilfovenilor. Trei minute mai târziu, Ongenda are șansa majorării scorului dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Pe finalul partidei, FC Botoșani a reușit să păstreze avantajul și să obțină prima victorie din acest sezon.