CAMPIONATUL EUROPEAN. Ucraina – Macedonia de Nord 2-1

Ucraina a învins Macedonia de Nord în Grupa C, scor 2-1, iar trupa lui Andriy Shevchenko a bifat prima victorie la EURO după o pauză de 9 ani.

Ultima victorie a Ucrainei la Campionatul European a avut loc pe 11 iunie 2012, atunci când s-a impus în fața Suediei cu 2-1.

În minutul 29, Yarmolenko a deschis scorul pe Arena Națională. Cinci minute mai târziu, Yaremchuk primește bine în careul macedonenilor, rămâne singur cu portarul și majorează avantajul.

În minutul 39, Goran Pandev înscrie, dar golul este anulat pentru poziție de ofside.

În repriza secundă, în minutul 54, arbitrul dictează penalty pentru Macedonia de Nord după ce Pandev a fost lovit în careu de către Karavaev. Două minute mai târziu, Alioski șutează de la punctual cu var, apără Bushchan, dar balonul ajunge tot la fotbalistul macedonean care trimite în poartă din alunecare.

În minutul 82, Ucraina a primit un penalty dar Malinovsky execută slab lovitura de la 11 metri și Dimitrievski reușește să respingă.

Ucraina: Bushchan – Karavaev, Zabarnyi, Matviienko, Mykolenko – Stepanenko – Yarmolenko, Shaparenko, Zinchenko, Malinovsky – Yaremchuk
Rezerve: Pyatov, Trubin – Besiedin, Dovbyk, Kryvtsov, Makarenko, Marlos, Sobol, Sudakov, Sydorchuk, Tsygankov, Tymchyk
Antrenor: Andriy Shevchenko

Macedonia de Nord: Dimitrievski – Ristovski, Velkovski, Musliu – Nikolov, Ademi, Spirovski, Alioski – Bardhi – Pandev, Elmas
Rezerve: Jankov, Siskovski – Avramosvki, Bejtulai, Churlinov, Hasani, Kostadinov, Radeski, Ristesvki, Ristovski, Trajkovski, Trickovski
Antrenor: Igor Angelovski

Sursa: PROSPORT