CAMPIONATUL EUROPEAN. Italia – Elveția 3-0 | Squadra Azzurra și-a asigurat calificarea în optimi

Italia s-a impus cu scorul de 3-0 în fața Elveției, în cadrul celei de-a doua etape de la Campionatul European  2020.

După un gol al lui Chiellini anulat în minutul 18, Manuel Locatelli, mijlocașul în vârstă de 23 de ani al lui Sassuolo, a făcut spectacol în fața Elveției. Acesta a deschis scorul în minutul 26 și a reușit dubla în minutul 52.

Pe final de partidă, în minutul 89, Ciro Immobile și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj și a închis jocul la scorul de 3-0 pentru Italia.

În urma acestui rezultat, Italia a bifat cea de-a doua victorie la EURO 2020, după cea cu Turcia, scor 3-0, și și-a asigurat prezența în următoarea fază competițională, fiind prima echipă calificată în optimile de finală.

Sursa: PROSPORT