FC Botoșani s-a calificat în optimile Cupei României

FC Botoșani a învins astăzi la Chiajna cu scorul de 2-0 și s-a calificat în optimile Cupei României la fotbal.

Marius Croitoru a făcut mai multe schimbări în primul 11 dar jocul botoșănenilor în prima repriză a fost destul de bun, cu posesie prelungită și câteva șanse de a marca. În repriza a doua FC Botoșani a marcat de două ori, omul meciului fiind Andrei Târcoveanu, mijlocașul de 23 de ani adus de la Viitorul. În minutul 69, Ongenda i-a pasat lui Târcoveanu iar acesta a marcat din interiorul careului. Golul doi a fost marcat în minutul 90 când Târcoveanu a recuperat o minge aproape de marginea terenului, a centrat în careul mic iar Ashkovski a marcat.

Pentru FC Botoșani urmează săptămâna viitoare un nou meci în campionat. Sâmbătă de la ora 14.30 va juca la Sepsi, împotriva unei echipe care a fost eliminate din Cupa României de Turris Tr Măgurele.

Concordia Chiajna: Al. Costache – Borța, Intzidis, Cherecheș – Biceanu, L. Ion – Safsaf, Diogo Rosado (cpt.), Kanda – Llullaku, Hergheligiu
Rezerve: C. Lungu – Ct. Alexe, Rob. Lică, Piper, M. Mihalcea, D. Cîrjan, Atomei, Ciucureanu
Antrenor: Costel Oracă

FC Botoșani: Ed. Pap – Braun, Haruț, Șeroni, Holzmann – Rodriguez (cpt.)(Papa 45+1′), Ed. Florescu, Ongenda, Dav. Croitoru (Fili 45+1′) – S. Camara (Askovski 73′), Tîrcoveanu
Rezerve: M. Contra – Țigănașu, Babunski, Patache, Târșa, Fl. Plămadă
Antrenor: Marius Croitoru