Univ. Craiova – CFR Cluj 1-3. Ardelenii cuceresc un nou titlu

CFR Cluj este din nou campioană a României. Fără Dan Petrescu pe bancă, CFR Cluj a câștigat cu scorul de 3-1 la Craiova și cucerește încă un titlu.

Oltenii au început bine meciul iar în minutul 10 Nistor șutează de la 20 de metri și îl învinge pe Arlauskis. Mihăilă și Cosic sunt aproape de a majora scorul după care ardelenii echilibrează jocul și reușesc egalarea prin Vinicius în minutul 36. Nistor și Rondon au câte o ocazie mare de gol dar la pauză scorul a fost 1-1.

În partea secundă, CFR și-a impus jocul obișnuit în timp ce Craiova nu a reușit să îi pună mari probleme lui Arlauskis. În minutul 56, Boli profită de o greșeală în defensiva oltenilor și aduce pe CFR Cluj. Oltenii încearcă să egaleze dar cei care marchează sunt tot ardelenii. În minutul 77 Deac a marcat din penalty iar CFR Cluj era deja campioană. Koljic și Bairam au șansa de a marca pe final dar partida se încheie cu scorul de 3-1 în favoarea CFR-ului care cucerește încă un titlu.