FC Botoșani – Gaz Metan 1-0. L. Ciobotariu: Un joc foarte greu pentru noi

FC Botoșani s-a impus cu 1-0 în fața liderului din play-out după un meci cu două reprize diferite. În prima parte, FC Botoșani a fost echipa mai preocupată de jocul ofensiv iar partea secundă a aparținut oaspeților chiar dacă au jucat 25 de minute cu un om mai puțin.

“Vreau să-mi felicit jucătorii pentru această victorie. A fost o victorie muncită, o victorie cu emoții. Am întâlnit un adversar foarte puternic, o echipă care nu întâmplător se află pe prima poziție. Veneam după o serie pozitivă de rezultate și jocurile îmi dădeau speranțe că putem obține cele trei puncte. Un joc foarte greu pentru noi, jucătorii au dat dovadă de caracter. Nu am avut timp la dispoziție să pregătesc acest joc. Am venit joi la ora 1.00, i-am lăsat pe jucători acasă, am mâncat seara împreună și a trebuit să ne pregătim de următorul joc. Ăsta este programul și nu avem ce face. În prima repriză ne-am descurcat destul de bine, am avut o posesie bună, situații de a marca. În a doua repriză am vrut să securizăm rezultatul, am stat mai mult în defensivă și am reușit să obținem cele trei puncte”, a spus Liviu Ciobotariu.