Connect with us

Sport

PERFORMANȚĂ. 300 de medalii cucerite de Brilliant Taekwondo Botoșani în 2018

Published

on

2018 a fost cel mai bun an de la înființarea clubului Brilliant Taekwondo Botoșani. 63 de sportivi au participat în competiții anul acesta și au cucerit 250 de medalii la competițiile naționale, 50 de medalii la turneele internațional și Cupa României.

La competițiile naționale, Brilliant Taekwondo Botoșani a obținut 250 de medalii din care 95 de aur, 71 de argint și 84 de bronz. La turneele internaționale, au fost 50 de medalii din care 11 de aur, 15 de argint și 24 de bronz, dar și 10 locuri V. De asemenea, la Campionatul Balcanic, clubul botoșănean a avut în lotul național 24 de sportivi care au obținut 3 medalii de aur, 4 medalii de argint, 11 medalii de bronz și 6 locuri V.

Cel mai important rezultat international în 2018 este medalia de bronz obținută de sportiva Diana-Nicola MATEI la Plovdiv, în Bulgaria, la Campionatul European la categoria Seniori F+73 Kg.

Tot anul acesta, Brilliant Taekwondo Botoșani a câștigat Cupa României, competiție aflată la ediția a XIX-a.

În urma acestor rezultate, Brilliant Taekwondo Botoșani s-a clasat pe Locul 1 în nivel de cluburi în cadrul Federației Române de Taekwondo WT.

După un an cu rezultate foarte bune, conducătorii clubului Brilliant Taekwondo Botoșani au organizat o gală în care au fost premiați toți sportivii medaliați și colaboratorii. Dacă din partea Primăriei Botoșani nu a veni nimeni, în schimb, a fost prezent primarul din Dumbrăveni – Suceava, unde clubul botoșănean are o secție. Ioan Pavăl este un mare susținător al sportului și a spus că anul viitor va începe construcția unei noi săli de sport și a unui stadion cu o capacitate de 8000 locuri și toate dotările necesare.

Cei mai buni sportivi în 2018:

Matei Diana: 

  • School of sport Cup – Kiev – Locul II,
  • Campionatul Național de Copii,
  • Cadeți, Juniori și Seniori – Locul I – Juniori,
  • Campionatul Național de Copii, Cadeți, Juniori și Seniori – Locul I – Seniori,
  • Multi European Games 2018 – Locul III,
  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul I,  
  • Cupa României – Locul I – Juniori
  • Cupa României – Locul II – Seniori
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Kyorugi) – Locul II
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Poomsae) – Locul III
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Poomsae) – Locul II

Matei Denis:

  • Campionatul Național de Copii, Cadeți, Juniori și Seniori – Locul III
  • Multi European Games 2018 – Locul V
  • Campionatul Național Universitar 2018 – Locul I
  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul III
  • Cupa României – Locul III – Seniori
  • International Christmas Taekwondo Tournament – Locul I

Tofan Mario:

  • School of sport Cup – Kiev – Locul I
  • Campionatul Național de Copii, Cadeți, Juniori și Seniori – Locul I
  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul V
  • Kiev Open (Kyorugi)– Locul I
  • Kiev Open (seminar)– Locul I
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Kyorugi) – Locul V
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Poomsae) – Locul II

Corduneanu Andreea:

  • School of sport Cup – Kiev – Locul II
  • Campionatul Național de Copii, Cadeți, Juniori și Seniori – Locul I
  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul V
  • Cupa României – Locul I – Cadeți
  • Cupa României – Locul I – Juniori
  • Kiev Open – Locul III
  • International Christmas Taekwondo Tournament – Locul V
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Poomsae) – Locul II
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Poomsae) – Locul II

Andruș Andrei:

  • Campionatul Național de Copii, Cadeți, Juniori și Seniori – Locul III
  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul V
  • Cupa României – Locul II – Juniori
  • Cupa României – Locul I – Seniori
  • Kiev Open – Locul III
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Kyorugi) – Locul II
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Poomsae) – Locul II
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Poomsae) – Locul II

Tudosan Mihai:

  • Campionatul Național de Copii, Cadeți, Juniori și Seniori – Locul I – Juniori
  • Campionatul Național de Copii, Cadeți, Juniori și Seniori – Locul I –Seniori
  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul I
  • Cupa României – Locul I – Juniori
  • Cupa României – Locul I – Seniori
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Kyorugi)  – Locul I

Dîrvariu Gabriel:

  • School of sport Cup – Kiev – Locul III
  • Campionatul Național de Copii, Cadeți, Juniori și Seniori – Locul I
  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul V
  • Kiev Open – Locul III
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Kyorugi) – Locul V
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Poomsae) – Locul II
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Poomsae) – Locul III

Anuța Robert:

  • Campionatul Național de Copii, Cadeți, Juniori și Seniori – Locul II
  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul II
  • Cupa României – Locul II – Cadeți
  • Cupa României – Locul II – Juniori
  • Kiev Open – Locul III
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Kyorugi) – Locul I

Ignat Andreea:

  • Campionatul Național de Copii, Cadeți, Juniori și Seniori – Locul I
  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul III
  • Cupa României – Locul I – Cadeți
  • Cupa României – Locul I – Juniori

Bursuc Sabina:

  • Kiev Open – Locul III
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Kyorugi)  – Locul II

Pavel Sidonia:

  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul II
  • Cupa României – Locul II – Juniori Mici
  • Kiev Open – Locul III
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Kyorugi)  – Locul III

Costic Bianca:

  • Cupa României – Locul II – Copii 2
  • Kiev Open – Locul III
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Kyorugi)  – Locul III

Răileanu Florin:

  • Campionatul Național de Copii, Cadeți, Juniori și Seniori – Locul II
  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul III
  • Cupa României – Locul II – Seniori
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Kyorugi)  – Locul II

Senciuc Cristian:

  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul V
  • Cupa României – Locul III – Juniori
  • Cupa României – Locul III – Seniori
  • International Christmas Taekwondo Tournament (Kyorugi)  – Locul II

Hobjilă George:

  • Campionatul Național de Copii, Cadeți, Juniori și Seniori – Locul I
  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul V
  • Cupa României – Locul II – Seniori

Agache Alexandra:

  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul I

Agache Alexandru:

  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul III
  • Cupa României – Locul II – Cadeți

Aghițoaie Gabriel:

  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul III
  • Cupa României – Locul II – Cadeți

Știrbu Paul:

  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul III
  • Cupa României – Locul III – Juniori Mici

Brumari Patrik:

  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul III
  • Cupa României – Locul I – Copii 1

Cojocariu Mario:

  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul III
  • Cupa României – Locul III – Copii 1

Vorniceanu Antonia:

  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul II
  • Cupa României – Locul II – Juniori

Petreanu Vlad:

  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul II
  • Cupa României – Locul III – Cadeți

Racleș Florin:

  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul II
  • Cupa României – Locul II – Cadeți

Sănăuțanu Ana:

  • Campionatul Național de Copii, Cadeți, Juniori și Seniori – Locul III
  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul V
  • Cupa României – Locul III – Cadeți

David Camelia:

  • Campionatului Balcanic de Taekwondo WT – Locul V
  • Cupa României – Locul III – Cadeți

Staff: Diana Matei – technician, Pavel Matei – technician, Marian Cojocariu – technician, Eduard Lozneanu – technician, Alexandru Ciuclea – arbitru, Nicoleta Matei – conducător delegații, Lucian Ibănescu – kinetoterapeut

Distribuie pe:


© 2017 Botosani Online. Toate drepturile rezervate. ( VILHEM )