Valeriu Iftime: „5-0 sună prost dar chiar încercăm să construim echipa asta cu sau fără răutățile care…”

Publicat

pe

Valeriu Iftime, patronul clubului FC Botoșani, nu este îngrijorat după stabilirea programului Ligii I, pentru sezonul 2018/2019. El consideră că echipa este mai valoroasă decât în sezonul trecut și că va putea juca de la egal la egal cu CFR Cluj, CSU Craiova, Astra sau Poli Iași.

Patronul clubului FC Botoșani consideră că jucătorii veniți sunt mai valoroși decât cei care au plecat în această vară.

„Nu este mult diferit față de anul trecut când am jucat cu CFR Cluj, Dinamo, Sepsi. Eu cred că nu prea contează cu cine jucăm. Important este să construim echipa așa cum vrem să o construim. Prima repriză cu Olympiakos a jucat echipa de bază, cu mici plombe. Am jucat de la egal la egal cu ei. În repriza a doua a intrat un portar venit din liga a II-a din Austria, părea foarte bun la antrenamente, un copil sociabil dar a greșit la două goluri. În ultimul sfert de oră au jucat toți juniorii. Este adevărat că 5-0 sună prost dar chiar încercăm să construim echipa asta cu sau fără răutățile care se spun despre noi. După părerea mea, avem un mijlocaș care este peste Tincu. Acest fundaș stânga este peste ce am avut până acum. Dintre copii, pare că fundașul central Chindriș se ridică dar mai avem nevoie de un fundaș central”, ne-a spus Valeriu Iftime care a mai precizat că a venit în probe un atacant care a evoluat la Real Murcia, în segunda division.