FC Botoșani a câștigat primul amical din Austria

FC Botoșani s-a impus în primul meci amical jucat în cantonamentul din Austria. Echipa pregătită Costel Enache s-a impus cu scorul de 2-1 în fața rușilor de la Arsenal Tula.

FC Botoșani a deschis scorul prin Sebastian Chitoșcă în minutul 28. Rodriguez a recuperat mingea, i-a pasat lui Chitoșcă iar acesta l-a învins pe portarul rușilor. Arsenal Tula a egalat în minutul 37 prin S. Tkacev. În repriza a doua, jocul formației botoșănene a fost unul bun. Roman a trimis în bară din lovitură liberă. Golofca a scăpat pe dreapta, a șutat la poartă din șase metri dar a nimeri bara. Golul victoriei a fost marcat de Cătălin Golofca în minutul 70 după o fază creată de Rodriguez și Mihai Roman.

Prima repriză. Pap – Soleidis, Chindriș, Miron, Dumitraș – Târșa, Rodriguez – Chitoșcă, Papa, Corban – M. Roman 2

Repriza a doua: Brînză – Chitoșcă, Burcă, Chindriș, Patache – Oaidă, Rodriguez – Golofca, Piftor, Roman – Marko Brekalo (Cazacu)

Următorul meci al FC Botoșani este programat pe 4 iulie când va întâlni pe Olympiakos Pireu.