Connect with us

Cultura

LAUREAŢII CELEI DE A XXII – A EDIŢIE A FESTIVALULUI DE TEATRU „LYCEUM” 16 – 17 mai 2018

Published

on

MARELE PREMIU PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL ŞI TROFEUL FESTIVALULUI  DE TEATRU „LYCEUM”, EDIŢIA A XXII – A  2018: TRUPA DE TEATRU DE LA ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE BOTOŞANI cu piesa: „Ultimul Godot”, de Matei Vișniec, Regia: Silvia Răileanu.




LOCUL I PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL – TRUPA DE TEATRU „ATELIERUL DE TEATRU” DE LA COLEGIULUI  NAŢIONAL „MIHAI EMINESCU” BOTOŞANI, cu piesa: „Chatroom” de Enda Walsh, Regia: Alexandru Gorghe (elev).

LOCUL II PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL – TRUPA DE TEATRU „ALTER” DE LA LICEUL PEDAGOGIC „NICOLAE IORGA” BOTOŞANI, cu piesa: „Prințesa și abulicii”, după Dumitru Solomon, Regia: Cezar Amitroaei

LOCUL III PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL TRUPA DE TEATRU ”DRAMA CLUB” DE LA COLEGIUL NAȚIONAL „A.T. LAURIAN” BOTOȘANI, cu piesa „Carajale”, adaptatre liberă după texte de I.L. Caragiale, Regia: Ella Nistor

MENŢIUNE 

TRUPA DE TEATRU „ANTRACT” DE LA LICEUL TEORETIC „DR. MIHAI CIUCĂ” SĂVENI, cu piesa: „Fântâna Ascunsă”, adaptare după romanul „Micul prinț” de Antoine de Saint Exupery, Regia: Flori Nechifor

NOMINALIZARI PENTRU MARELE PREMIU PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL ŞI TROFEUL FESTIVALULUI  DE TEATRU „LYCEUM”  EDIŢIA A XXII – A  2018

„Prințesa și abulicii”, după Dumitru Solomon, Regia: Cezar Amitroaei, Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani

„Ultimul Godot”, de Matei Vișniec, Regia: Silvia Răileanu, Scoala Populară de Arte Botoșani

„Fântâna Ascunsă”, adaptare după romanul „Micul prinț” de Antoine de Saint Exupery, Regia: Flori Nechifor, Liceul Teoretic „Dr. Mihai Ciucă” Săveni

„Chatroom”, de Enda Walsh, Regia: Alexandru Gorghe (elev), Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani

„Carajale”, adaptatre liberă după texte de I.L. Caragiale, Regia: Ella Nistor, Colegiul Naţional „A.T. Laurian” Botoşani

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL PRINCIPAL MASCULIN

ALEXANDRU GORGHE, pentru rolul „WILLIAM” din spectacolul „Chatroom” de Enda Walsh, Regia: Alexandru Gorghe (elev), Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani

NOMINALIZĂRI PENTRU CEL MAI BUN ROL PRINCIPAL MASCULIN

BOGDAN BOGDĂNOIU, pentru rolul „JIM” din spectacolul „Chatroom” de Enda Walsh, Regia: Alexandru Gorghe (elev) Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani

ALEXANDRU GORGHE, pentru rolul „WILLIAM” din spectacolul „Chatroom” de Enda Walsh, Regia: Alexandru Gorghe (elev) Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL PRINCIPAL FEMININ 

CLAUDIA CONSTANTIN – Pentru rolul  „GODOT” din spectacolul „Ultimul Godot” de Matei Vișniec, Regia: Silvia Răileanu, Școala Populară de Arete Botoșani

NOMINALIZĂRI PENTRU CEL MAI BUN ROL PRINCIPAL  FEMININ

ANAMARIA RUSU – Pentru rolul „EVA” din spectacolul „Chatroom” de Enda Walsh, Regia: Alexandru Gorghe (elev), Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani

ȚURCANU MARIA CRISTINA – Pentru rolul „MICUL PRINȚ”  din spectacolul „Fântâna ascunsă” adaptare după romanul „Micul prinț” de Antoine de Saint Exupery, Regia: Flori Nechifor, Liceul Teoretic „Dr. Mihai Ciucă” Săveni

CLAUDIA CONSTANTIN – Pentru rolul  „GODOT” din spectacolul „Ultimul Godot” de Matei Vișniec, Regia: Silvia Răileanu, Școala Populară de Arete Botoșani

ANA – MARIA ANTON – Pentru rolul  „AUTORUL” din spectacolul „Ultimul Godot” de Matei Vișniec, Regia: Silvia Răileanu, Școala Populară de Arete Botoșani

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUNROL SECUNDAR MASCULIN

 RAOUL IPATE – Pentru rolul „FENOL” din spectacolul, „Prințesa și abulicii” după Dumitru Solomon, Regia: Cezar Amitroaei, Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani

NOMINALIZĂRI PENTRU CEL MAI BUN ROL SECUNDAR MASCULIN

BOGDAN CREȚU – Pentru rolul „BUFONUL” din spectacolul „Prințesa și abulicii” după Dumitru Solomon, Regia: Cezar Amitroaei, Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani

SEBASTIAN VANZARIUC – Pentru rolul „VAY” din spectacolul „Prințesa și abulicii” după Dumitru Solomon, Regia: Cezar Amitroaei, Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani

RAOUL IPATE – Pentru rolul „FENOL” din spectacolul „Prințesa și abulicii” după Dumitru Solomon, Regia: Cezar Amitroaei, Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL SECUNDAR FEMININ 

ANAMARIA CODIȚĂ – Pentru rolul „EMILY” din spectacolul, „Chatroom” de Enda Walsh, Regia: Alexandru Gorghe (elev), Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani

NOMINALIZĂRI PENTRU CEL MAI BUN ROL SECUNDAR  FEMININ

CARLA DAVID – Pentru rolul „STELUȚA” din spectacolul „Prințesa și abulicii” după Dumitru Solomon, Regia: Cezar Amitroaei, Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani

ANAMARIA CODIȚĂ – Pentru rolul „EMILY” din spectacolul „Chatroom” de Enda Walsh, Regia: Alexandru Gorghe (elev), Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani

ANAMARIA ROTARU, Pentru rolul „FEMEIA DE AFACERI” din spectacolul „Fântâna ascunsă” adaptare după romanul „Micul prinț” de Antoine de Saint Exupery, Regia: Flori Nechifor, Liceul Teoretic „Dr. Mihai Ciucă” Săveni

PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI PENTRU PERSONAJUL COLECTIV

„UMPALUMPAZ” din spectacolul „Chatroom” de Enda Walsh, Regia: Alexandru Gorghe (elev), Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani

PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI PENTRU INTERPRETARE

ANA – MARIA ANTON Pentru rolul  „AUTORUL” din spectacolul „Ultimul Godot” de Matei Vișniec, Regia: Silvia Răileanu, Școala Populară de Arete Botoșani

 

Distribuie pe:
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *



© 2017 Botosani Online. Toate drepturile rezervate. ( VILHEM )