PERFORMANȚĂ. Campioni naționali la volei. CSS Botoșani a învins în finală pe Dinamo cu 3-0

Publicat

pe

CSS Botoșani a câștigat turneul final al Campionatului Național de Volei, categoria speranțe, care a avut loc săptămâna trecută la Botoșani. Elevii antrenorului Stelian Ghițun au avut un parcurs foarte bun, pierzând un singur set în cele cinci meciuri jucate la acest turneu final.

CSS Botoșani a câștigat grupa A, învingând pe CNNT Craiova cu 3-0, pe CTF Mihai I București cu 3-1 și pe Dinamo București cu 3-0. S-a calificat în semifinale de pe primul loc în grupe.

În semifinale, echipa antrenată de Stelian Ghițun a întâlnit pe CSS Blaj, formație clasată pe locul doi în grupa B. Botoșănenii s-au impus fără emoții cu 3-0 (25-14, 25-14, 25-18) și s-au calificat în finala turneului unde aveau să întâlnească pe Dinamo București. La fel ca în grupe, CSS Botoșani a învins cu 3-0 pe Dinamo (25-20, 25-21, 25-20), echipa antrenată de Stelian Ghițun devenind campioana României la categoria speranțe.