stiri

Trei penalty-uri neacordate în meciul FC Botoşani – Chiajna 2-1. Moruţan a fost eliminat greşit

fc botosani - chiajna (7)

Arbitrul Iulian Călin a fost personajul negativ la finalul meciului dintre FC Botoşani şi Concordia Chiajna, încheiat cu scorul de 2-1. Ambele formaţii îl acuză pe arbitru că nu a acordat penalty-uri.

Botoşănenii au solicitat penalty în prelungirile primei reprize când Mihai Roman a fost faultat clar în careu celor de la Chiajna după care în minutul 77 la căderea în careu a lui Moruţan. În loc de penalty, arbitrul i-a acordat al doilea cartonaş galben pentru simulare lui Moruţan. În minutul 87 a venit rândul oaspeţilor să solicite penalty. Cristescu a fost agăţat în careu de Cobrea dar arbitrul nu a acordat nici de această dată penalty.

La finalul partidei, fostul arbitru Ion Crăciunescu, prezent în studioul Digi Sport, a spus că FC Botoşani trebuia să primească două penalty-uri iar Chiajna unul. Crăciunescu s-a arătat surprins că arbitrul Iulian Călin nu a văzut faulturile la Roman şi Cristescu care au fost foarte clare.