Botoşăneanul Florin Andone a fost inclus în echipa etapei în Spania

florin-andone

Internaţionalul român Florin Andone, în vârstă de 23 de ani, a fost inclus de către Marca în echipa etapei a 14-a din campionatul Spaniei, după ce a reuşit o “dublă” în victoria luI Deportivo La Coruna, 5-1, cu Real Sociedad.

Fostul golgheter al ligii secunde din Spania a marcat de două ori pentru Deportivo, în minutele 42 şi 77, şi a provocat un autogol în meciul cu Real Sociedad, astfel că a ajuns la cinci goluri marcate în ultimele patru meciuri de campionat. Andone a fost înlocuit de către antrenorul Gaizka Garitano, în minutul 81, cu Joselu.

În urma performanţelor reuşite, atacantul român a fost inclus de către jurnaliştii de la Marca în echipa etapei, alături de fotbalişti precum Sergio Ramos şi Oblak. Componenţa echipei ideale a rundei cu numărul 14 din La Liga: Oblak – Ramos, Lomban, Mere, Sidnei – Carmona, Fornals, Ceballos, Boga – Andone, Aspas.

Sursa: Prosport.ro