Botoşăneanul Florin Andone a marcat din nou în prima ligă din Spania

florin-andone

Florin Andone (23 de ani) se află într-o formă maximă la Deportivo. Devenit jucător de bază al grupării antrenate de Gaizka Garitano, Andone a mai înscris un gol important pentru ”Super Depor” și în actuala etapă din Spania (a 13-a), în partida Malaga – Deportivo 4-3.

În minutul 72 al partidei de pe ”Estadio La Rosaleda”, dintre Malaga și Deportivo, scor 4-3, în fața a 12679 de spectatori, internaționalul român a marcat un gol extrem de important. Andone a reluat superb, cu capul, din interiorul careului, o centrare de pe dreapta, pe sub Kameni (portarul gazdelor), care nu a mai avut cum interveni. Era golul al doilea al celor de la Deportivo, care reintrau în meci, după ce Malaga se distanțase la 3-1.

Andone a hărțuit în permanență fundașii gazdelor și a fost aproape chiar și de o dublă, numai că goalkeeperul celor de la Malaga, același Kameni, s-a opus extraordinar unui șut în stânga sa.

Până la urmă, Deportivo a restabilit egalitatea, scor 3-3, prin Borges (81) numai că, în prelungiri (90+2!), Ontiveros, a punctat pentru golul victoriei.

Cu această nouă reușită, Florin Andone a ajuns la al treilea gol în actualul sezon din La Liga.

Sursa: Digisport