FC Botoşani – CSMS Poli Iaşi 1-0 LIVE TEXT – FULOP Jr. aduce calificarea în optimi unde urmează Steaua – GALERIE FOTO

FC Botosani - Poli Iasi (9)

FC Botoşani şi CSM Poli Iaşi deschid noul sezon al Cupei Ligii la fotbal. Ambele formaţii au obiectiv calificarea în faza următoare a competiţiei când adversar va fi Steaua Bucureşti.

Leo Grozavu a făcut câteva schimbări în primul 11, începând partida cu Albuţ, Patache, Popovici, L. Fulop şi Mihai Roman, jucători care au fost rezerve în primele două meciuri din campionat.

După un început modest de partidă, FC Botoşani reuşeşte deschiderea scorului la prima acţiune prelungită de atac. În min. 9, Lorand Fulop l-a executat pe Caparco cu un şut din marginea careului.

Ieşenii au încercat să iasă la joc după primirea golului dar fără vreo ocazie la poarta lui Albuţ. În minutul 19, FC Botoşani are o lovictură liberă de la 25 de metri, Vaşvari şutează în zid, mingea ajunge la Roman dar acesta nu reuşeşte să-l învingă pe Caparco.

În minutul 32 Fulop scapă singur cu Caparco dar şutează pe centrul porţii şi Caparco prinde fără probleme. Şase minute mai târziu, Bordeianu şutează de la 20 de metri dar mingea trece peste poarta ieşenilor. În minutul 43, oaspeţii trec pe lângă egalare, Bole şutează de la 20 de metri dar mingea trece puţin peste poarta apărată de Albuţ.

În minutul 45 FC Botoşani are o ocazie incredibilă. I. Fulop îi pasează lui Vaşvari, acesta centrează de pe dreapta dar L. Fulop este blocat în momentul şutului din şase metri.

Repriza secundă a început cu ieşenii în ofensivă dar fără ocazii notabile la poarta lui Albuţ. Napoli îi aruncă în luptă pe Andrei Cristea şi Piccioni trecând la un sistem mai ofensiv.

Prima ocazie mare a primei reprize aparţine botoşănenilor în minutul 61. Bordeianu execută foarte bine o lovitură liberă de la 25 de metri dar Caparco reuşeşte să respingă. Patru minute mai târziu, Golofca şutează din marginea careului dar Caparco respinge de sub bară.

Ocazie mare pentru FC Botoşani în minutul 72. Golofca centrează de pe dreapta, Matulevicius reia cu capul de la opt metri dar trimite peste poarta ieşenilor. Trei minute mai târziu, ieşenii au şi ei o mare ocazie. Cristea reia spectaculos din interiorul careului dar mingea îl izbeşte în piept pe Miron. Acelaşi Cristea şutează din marginea careului în minutul 80 dar Albuţ prinde fără probleme. Replica Botoşaniului vine în minutul 82, Fulop şutează fără preluare dar trimite peste poarta ieşenilor.

Pe finalul partidei, ieşenii au forţat egalarea dar defensiva botoşăneană a rezistat. În minutul doi de prelungiri, Bordeianu vede al doilea cartonaş galben şi este eliminat.

Partida s-a încheiat cu victoria botoşănenilor care în următoarea fază a competiţiei va întîlni pe Steaua, pe stadionul Municipal, meci programat în septembrie.

FC Botoşani: Albuţ – Patache, Miron, Plămadă, Sg. Popovici – Bordeianu, Vaşvari, I. Fulop – Roman (60 Golofca), Matulevicius (77 Astafei), L. Fulop (63 Greu)

• Rezerve: Avram, Astafei, Golofca, Ichim, Dimitrov, Juncanaru, Greu

CSMS Iaşi: Caparco – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Ţigănaşu – Mitic, Ştefănescu (56 Piccione) – Ciucur (56 A. Cristea), V. Gheorghe, Bole – D. Roman

• Rezerve: Grahovac, A. Cristea, Piccioni, Târşa, Sato, Ciucă, Martin

Arbitri: Andrei Antonie (Bucureşti) – George Fridl (Comăneşti), Ionel Dumitru

Observatori: Viorel Anghelinei (GL), Marian Dorobanţu (BZ)

FC Botosani - Poli Iasi (1) FC Botosani - Poli Iasi (15) FC Botosani - Poli Iasi (14) FC Botosani - Poli Iasi (13) FC Botosani - Poli Iasi (12) FC Botosani - Poli Iasi (11) FC Botosani - Poli Iasi (10) FC Botosani - Poli Iasi (9) FC Botosani - Poli Iasi (8) FC Botosani - Poli Iasi (7) FC Botosani - Poli Iasi (6) FC Botosani - Poli Iasi (5) FC Botosani - Poli Iasi (4) FC Botosani - Poli Iasi (3) FC Botosani - Poli Iasi (2)