Connect with us

Sport

Câştigătorii etapei judeţene la lupte greco-romane, categoria juniori

La o săptămână după ce s-au desemnat campionii de judeţ, la categoria cadeţi, pe data de 25 februarie 2016, în Sala de lupte a Liceului cu Program Sportiv Botoşani, s-a desfăşurat etapa judeţeană la lupte greco-romane, categoria juniori, competiţie destinată sporivilor cu vârsta până la vârsta de 20 de ani.

Distribuie pe:

Published

on

lupte

La o săptămână după ce s-au desemnat campionii de judeţ, la categoria cadeţi, pe data de 25 februarie 2016, în Sala de lupte a Liceului cu Program Sportiv Botoşani, s-a desfăşurat etapa judeţeană la lupte greco-romane, categoria juniori, competiţie destinată  sporivilor cu vârsta până la vârsta de 20 de ani.

Cu toate ca sportivii Liceului cu Program Sportiv până la terminarea liceului au cel mult 19 ani, la această comprtiţie au reuşit să obţînă 5 titluri de campioni de judeţ, din cele 8  categorii existente.

Clasamentul  primilor trei locuri în ordinea categoriilor de greutate:

  • Categoria 50 kg. Locul I – Stoica Manuel (CS); locul II – Lupu Constantin (LPS); locul III: Cîrlan Petrică (LPS) şi Colisniuc Silviu (CS).
  • Categoria 55 kg. Locul I –  Fediuc Florin (LPS); locul II –  Saibel Ioan (CS); locul III: Bradu Răzvan (LPS).
  • Categoria 60 kg. Locul I – Nucu Andrei (LPS); locul II –  Gavriliuc Andrei (CS); locul III Aiacoboaie Nicolae (LPS).
  • Categoria 66 kg. locul I –  Coroi Adi (LPS); locul II – Axinte Dragoş (LPS); locul III: Humă Filaret (LPS) şi Suru Mihăiţă (CS).
  • Categoria 74 kg. Locul I – Burlacu Antonio (LPS); locul II – Teodor Marian (LPS); locul III: Apojărcei Andrei (CS) şi Axinte Cezar (LPS).
  • Categoria 84 kg.  Locul I –  Coţovanu Vlad (CS); locul II  – Condrat Iurie (LPS); locul III: Deleanu Marius (LPS) şi Matei Alin (CS).
  • Categoria 96 kg. Locul I – Zigman Alexandru (CS); locul II – Luţă Paul (LPS); locul III Chişcariu Adrian (LPS).
  • Categoria 120 kg. Locul I  – Petraş Andrei (LPS); locul II – Apachiţei Răzvan (CS); locul III: Sandu Rareş şi Apostol Boghian Cosmin (LPS).

Luptătorii sunt pregătiţi de profesorii: Victor Baciu,  Dan Iacob şi Andrei Drăguţu Sandu  – LPS si Ioan Asaftei şi Aurel Apetri – CS.

La terminarea competiţiei, sportivii aflaţi pe primele trei locuri au primit: diplome, medalii si tricouri, din paretea Direcţiei Judeţene de Sport, ele fiind înmânate de prof. Anghel Radu.

Asistenţa medicală a fost asigurată la ambele competiţii, Genoveva Holenciuc – medic la Cabinetul de Medicină Sportivă.

Distribuie pe:
banner ad
banner ad

banner ad

banner ad
banner ad
banner ad
banner ad

banner ad

banner ad

banner ad

banner ad
banner ad
banner ad