FC Botoşani a încheiat cu un egal seria jocurilor amicale din Turcia

FC Botoșani a disputat duminică seară de la ora 18:00 ultima partidă amicală din cantonamentul din Antalya înaintea primului meci oficial din 2016 contra formației Dinamo București. Elevii lui Cristi Pustai au reușit un rezultat de egalitate, scor 1-1, contra formației MFK Ruzomberok, ocupanta locului 8 în campionatul Slovaciei.

Eskisehirspor-FC-Botosani

Slovacii au deschis scorul în minutul 1 prin atacantul Lačný, iar botoșănenii au egalat prin Martinus în minutul 50. Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori în partide amicale, în 2014 scorul fiind de 2-1 pentru MFK Ruzomberok, iar în 2015, 1-1.

Cristi Pustai a trimis în teren următorii jucători:

Plesca – Dimitrov, Ngadeu (c), Miron, Popovici – Vasvari, Bordeianu, Carralero, Martinus – Hadnagy, Matulevicius

Au mai jucat: Cabrera, Ivanovici, Plămadă, Mușat, Cabrera

Iată rezultatele amicalelor FC Botoşani din Antalya:

• FC Botoşani 2-1 Bekescsaba 1912 (locul 12 Liga I- Ungaria)
  • FC Botoşani 0-1 FC Zorya Luhansk (locul 3 Liga I- Ucraina)
  • FC Botoşani 3-2 FC Jagiellonia (locul 8 Liga I- Polonia)
  • FC Botoşani 1-1 Eskisehirspor (locul 17 Liga 1- Turcia)
  • FC Botoşani 1-2 FC Slovacko (locul 10 Liga I- Cehia)
  • FC Botoşani 1-1 MFK Ruzomberok (locul 8 Liga I- Slovacia)

Cu toate că au terminat seria jocurilor de pregătire din această iarnă, elevii lui Cristi Pustai vor reveni în ţară pe 10 februarie, echipa urmând a sta în capitală în regim de semicantonament unde va pregăti meciul de duminică 14 februarie din etapa a XXIV-a a Ligii I cu Dinamo, joc ce va începe la ora 19:00.

Sursa: fcbotosani.ro