FC Botoşani – Petrolul 2-1. Mihai Stoichiţă: “Eu am venit să câştig şi eram sigur că voi câştiga. Fotbalul nu înseamnă doar organizare ci şi valoare”

Supărare mare în tabăra ploieştenilor după înfrângerea de la Botoşani. Tehnicianul Mihai Stoichiţă a declarat la finalul jocului că a venit la Botoşani cu gândul de a câştiga toate cele trei puncte dar pune eşecul pe seama unor gafe foarte mari ale elevilor săi.

stoichita

„A fost un meci foarte disputat, extrem de frumor din punct de vedere al ardorii cu care s-au luptat cele două echipe. Destul de tacticizat dar cu foarte multe ocazii de gol. Puteam să rezolvăm meciul în prima repriză, să fie 3-0 pentru noi şi terminam povestea. Ratări din şase metri cum am avut, mai rar. Apoi i-am băgat în joc pe cei de la FC Botoşani, au speculat slăbiciunile noastre din zona apărării şi o greşeală în a doua repriz… Asta a fost istoria jocului. Nu am mai avut puterea să revenim. Ei s-au apărat cu toată echipa şi era foarte greu să mai treci. Felicitări lor pentru victorie şi pentru fair-play-ul de care au dat dovadă. Au fost nişte greşeli inadmisibile care au dus la pierderea acestui meci. Înfrângerea nu este meritată pentru că puteam să am 3-0 în minutul 25 sau 30. Valoarea individuală trebuie să-şi spună şi ea cuvântul. Greşelile în apărare, copilăreşti. Sunt foarte supărat pentru că mă aşteptam la mult mai mult. Eu am venit să câştig şi eram sigur că voi câştiga. Fotbalul nu înseamnă doar organizare ci şi valoare”, a spus Mihai Stoichiţă.