O nouă victorie pentru Sănătatea Darabani în campionatul de futsal U19

sanatatea darabani echipa futsal

Sănătatea Darabani s-a impus pe terenul echipei Futsal Ceahlăul Piatra Neamţ (scor 5-3) în campionatul de tineret U’ 19. După ce au fost conduşi la pauză cu 2-1, dărăbănenii au marcat de patru ori în ultimele 8 minute şi i-au îngenuncheat pe nemţeni.

Partida a fost una foarte tensionată, dărăbănenii reclamând arbitrajul ostil al „fluieraşilor” nemţeni. „Am avut pulsul 250” a declarat pentru Darabaneni.ro, imediat după fluierul final al partidei, preşedintele echipei Sănătatea Darabani, Dumitru Dănilă. „Arbitrajul a fost sub orice critică” a precizat şi antrenorul Mihai Rusu.
După patru minute de joc, gazdele conduceau deja cu 2-0 prin golurile lui Alin Balut şi Andrei Todiresei, Ionuţ Lupu reuşind să reducă din handicap în minutul 11. În debutul celui de-al doilea mitan, Todiresei a reuşit „dubla” şi nemţenii se vedeau deja câştigători. Dar Lupu şiEmanuel Bujor nu au fost de acord, primul marcând în minutul 32, iar Bujor reuşind hattrick-ul în minutele 36, 37 şi 40. Sănătatea a acumulat 6 puncte, ca şi CSMS Iaşi din fruntea seriei I, fiind despărţite doar de golaveraj, iar pe 8 noiembrie va avea loc, la Hudeşti, derby-ul dintre cele două echipe.

Sursa: Dărăbăneni.ro