INTER DOROHOI a promovat în Liga a III-a. Judeţul BOTOŞANI are câte o echipă în primele trei eşaloane

baraj inter dorohoi - pojorata (7)

Dorohoi a reuşit promovarea în Liga a III-a, după ce s-a impus la loviturile de la 11 metri, în returul barajului. Echipa antrenată de Gabriel Cărăuşu s-a impus cu scorul de 3-2 după executarea loviturilor de la 11 metri.

După meciul tur, disputat la Dorohoi şi încheiat cu scorul de 0-0, speranţele nu erau foarte mari pentru suporterii Interului. Chiar dacă dorohoienii au controlat partida tur, jocul nu a fost unul foarte bun astfel încât să devină favoriţi. Returul care urma să se dispute la Vatra Dornei, se anunţa foarte dificil deoarece Bucovina II Pojorâta avea obiectiv promovarea. Meciul a fost unul echilibrat, cu câteva ocazii mari la ambele porţi dar la finalul celor 90 de minute scorul era 0-0 şi au urmat două reprize de prelungiri. În minutul 118, gazdele puteau da lovitura pe contratac dar Lungu are inspiraţia de a opri acţiunea ofensivă a sucevenilor chiar dacă asta a însemnat eliminarea deoarece a fost un fault din postură de ultim apărător. Partida s-a încheiat cu scorul de 0-0 şi au urmat loviturile de la 11 metri.

Elevii lui Gabriel Cărăuşu s-au dovedit mult mai inspiraţi şi au reuşit să câştige cu scorul de 3-2.

Au înscris de la 11 metri: Irimia, Gherine/Negruţ, Timofte, Netbay
Au ratat de la 11 metri: Ivan, Lazăr/Mandache, Jităreanu