Luceafărul Mihai Eminescu – Inter Dorohoi 1-2. BĂTAIE, CARTONAŞE ROŞII ŞI INCENDIU LA FINALA CUPEI ROMÂNIEI – GALERIE FOTO&VIDEO

luceafarul-inter cupa romaniei16

Luceafărul Mihai Eminescu şi Inter Dorohoi s-au întâlnit în finala fazei judeţene a Cupei României, într-un meci disputat pe stadionul din Darabani. După ce s-au luptat în campionat pentru titlu, Luceafărul şi Inter au avut o nouă şansă de a încerca să demonstreze care e cea mai bună echipă a campionatului judeţean.

Deşi mai aveau mai puţin de o săptămână până la primul meci de baraj pentru promovarea în Liga a III-a, conducătorii de la Inter Dorohoi au trimis în finala cu Luceafărul cel mai bun 11. Cu gândul la meciul de baraj cu Bucovina Pojorâta, fotbaliştii dorohoieni au făcut o primă repriză modestă, cu puţine ocazii de gol şi cu majoritatea duelurilor pierdute la mijlocul terenului. De partea cealaltă, jucătorii formaţiei Luceafărul au venit foarte motivaţi după ce au pierdut titlul în faţa Interului.

Meciul a început practic de la 1-0 pentru Luceafărul. În minutul 6, Mihai Andrieş a executat repede o lovitură liberă de pe stânga iar Andrei Stoian a reuşit să deschidă scorul. Replica dorohoienilor a venit imediat dar Mamară nu a reuşit să marcheze. Dorohoienii au mai avut două lovituri libere din marginea careului dar scorul a rămas 1-0 pentru Luceafărul.

Impulsionaţi de pe margine de antrenorul Cătălin Chirilă şi de la “oficială” de deputatul Verginel Gireadă şi preşedintele Petru Filip, jucătorii Luceafărului au ieşit mai mult la joc.

În minutul 16, Iulian Chiriţă a căzut în careu iar spiritele s-au încins pentru prima dată. De la “oficială”, Verginel Gireadă şi Petru Filip au început să scandeze HOŢII, HOŢII.

În minutul 28, Irimia este faultat în careu iar oficialii Luceafărul au sărit din nou pe centralul Denis Creţu.

În minutul 53, Cazacu comite un fault dur la mijlocul terenului iar spiritele se încing din nou. Jucătorii celor două formaţii s-au încăierat iar după câteva minute de întrerupere centralul Denis Creţu i-a arătat cartonaş  roşu lui Iosif Netbay pentru că şi-ar fi scuipat un adversar. Avantajul numeric nu a durat decât cinci minute. Chiriţă a faultat dur la centru terenului iar Denis Creţu a scos din nou cartonaşul roşu.

Ca şi cum nu erau suficiente evenimente pe teren, la jumătatea reprizei secunde a izbucnit şi un incendiu în vestiarul arbitrilor. S-a intervenit imediat fără să se înregistreze pagube majore.

Conduşi cu 1-0, dorohoienii au ieşit mai mult la joc şi în minutul 75 au avut şansa egalării dar portarul Luceafărului a fost salvat de bara laterală. Finalul a aparţinut Interului dar jucătorii Luceafărului s-au apărat cu toată echipa. În ultimul minut de prelungiri, fundaşul Luceafărului, Cosmin Ştefănucî a încercat să respingă mingea cu capul şi a marcat în propria poartă. Imediat, centralul Denis Creţu a fluierat finalul partidei iar cele două echipe au fost obligate să joace şi prelungiri.

Epuizaţi din punct de vedere fizic şi sufocaţi din punct de vedere fizic, jucătorii celor două echipe nu au reuşit să mai arate mare lucru din punct de vedere fotbalistic. Doar cei de pe margine le-au mai adus aminte spectatorilor care au înfruntat cele peste 30 de grade, că pe stadionul din Darabani se joacă finala Cupei României. La fiecare decizie a arbitrului antrenorii celor două echipe au protestat vehement.

În repriza a doua de prelungiri, minutul 110, Augustin Istina reuşeşte să aducă pe Inter Dorohoi în avantaj după acţiune prelungită de atac. Fotbalistul dorohoian a marcat cu un şut din interiorul careului.

Jucătorii Luceafărului au ieşit la joc încercând să egaleze dar Inter Dorohoi a fost echipa mai periculoasă având două şanse de a marca. Pe final, s-a jucat cu garda jos. ambele echipe având câte o mare ocazie. S-a înceheiat 2-1 pentru Inter Dorohoi, echipă care a reuşit să atât campionatul cât şi faza judeţeană a Cupei României.

luceafarul-inter cupa romaniei luceafarul-inter cupa romaniei24 luceafarul-inter cupa romaniei23 luceafarul-inter cupa romaniei22 luceafarul-inter cupa romaniei21 luceafarul-inter cupa romaniei20 luceafarul-inter cupa romaniei19 luceafarul-inter cupa romaniei18 luceafarul-inter cupa romaniei17 luceafarul-inter cupa romaniei16 luceafarul-inter cupa romaniei14 luceafarul-inter cupa romaniei13 luceafarul-inter cupa romaniei12 luceafarul-inter cupa romaniei11 luceafarul-inter cupa romaniei10 luceafarul-inter cupa romaniei9 luceafarul-inter cupa romaniei8 luceafarul-inter cupa romaniei7 luceafarul-inter cupa romaniei6 luceafarul-inter cupa romaniei5 luceafarul-inter cupa romaniei4 luceafarul-inter cupa romaniei3 luceafarul-inter cupa romaniei2 luceafarul-inter cupa romaniei1

eminescu inter dorohoi (1) eminescu inter dorohoi (2) eminescu inter dorohoi (3) eminescu inter dorohoi (4) eminescu inter dorohoi (5) eminescu inter dorohoi (6) eminescu inter dorohoi (7) eminescu inter dorohoi (8) eminescu inter dorohoi (9) eminescu inter dorohoi (10) eminescu inter dorohoi (11) eminescu inter dorohoi (12) eminescu inter dorohoi (13)

luceafarul eminescu - inter dorohoi (1) luceafarul eminescu - inter dorohoi (2) luceafarul eminescu - inter dorohoi (3) luceafarul eminescu - inter dorohoi (4) luceafarul eminescu - inter dorohoi (5) luceafarul eminescu - inter dorohoi (6) luceafarul eminescu - inter dorohoi (7) luceafarul eminescu - inter dorohoi (8) luceafarul eminescu - inter dorohoi (9) luceafarul eminescu - inter dorohoi (10) luceafarul eminescu - inter dorohoi (11) luceafarul eminescu - inter dorohoi (12) luceafarul eminescu - inter dorohoi (13) luceafarul eminescu - inter dorohoi (14) luceafarul eminescu - inter dorohoi (15) luceafarul eminescu - inter dorohoi (16)