Connect with us

Cultura

VEZI câştigătorii festivalului „DORULE, FLOARE DE ROUĂ”

Published

on

casa sindicatelor

Casa de Cultură a Sindicatelor „Nicolae Iorga” Botoşani în colaborare cu Inspectoratul Şcolar al Judeţului Botoşani si Orchestra Populara „Rapsozii Botosanilor”, au desfasurat în perioada 08 – 10 mai 2015, cea de a XIII – a ediţie a Festivalului judeţean de folclor „DORULE, FLOARE DE ROUĂ”.

Concurenţii, respectiv soliştii vocali, soliştii instrumentişti, şi grupurile vocale, au fost acompaniaţi de Orchestra Populară „Rapsozii Botoşanilor”, dirijor Ciprian Potoroacă, manager Dan Doboşi.

La această ediţie au fost înscrise 15  licee din judeţul Botoşani.

Pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor „Nicolae Iorga” Botoşani au evoluat peste 350 de artişti liceeni la cele 7 secţiuni ale festivalului.

– solişti vocali,

– solişti instrumentişti

– grupuri vocale fete

– grupuri vocale băieţi

– grupuri vocale mixte

– formaţii de jocuri populare băieţi

– formaţii de jocuri populare mixte

Juriul celei de a XIII – a ediţie a Festivalului – concurs de interpretare a cântecului şi jocului popular moldovenesc „DORULE, FLOARE DE ROUĂ” a fost alcatuit din:

IOAN CRISTEA – Secretar General al A.N.C.C.S.R si Director al CCS Arad

DAN DOBOŞI – Manager, Orchestra Populara „Rapsozii Botoşanilor”

Pof. MARCEL DUPU – Director, Palatul Copiilor Botosani

CIPRIAN POTOROACA – Dirijor, Orchestra Populară „Rapsozii Botoşanilor”

COSTINEL LEONTE – Maestru Coregraf

In Spectacolul de Gala au participat:

Orchestra „Mugurelul” a Clubului Copiilor Dorohoi condusa de prof. Marcel Dupu, care impreuna cu Ansamblul de jocuri populare „Margineanca al Casei de Cultura a Sindicatelor „Nicolae Iorga” Botosani au prezentat un scurt progam de cantece si jocuri populare.

Orchestra Populara „Rapsozii Botosanilor, dirijor, Ciprian Potoroaca.

Alaturi de Orchestra Populara „Rapsozii Botosanilor au evoluat: Ansamblul de jocuri populare „Margineanca” al Casei de Cultura a Sindicatelor „Nicolae Iorga” Botosani care la aceasta editie a prezentat in premiera o suita de jocuri populare din zona Olteniei, coregrafia Valentin Rau, conducerea muzicala Ciprian Potoroaca, Elevii Liceului de Arta „Stefan Luchian” Botosani si Laureatii ai editiilor precedente.

LAUREATII CELEI DE A XIII – A EDITIE A FESTIVALULUI DE FOLCLOR

„DORULE, FLOARE DE ROUA” 2015

Clasamentul pe licee

Locul I  –  Colegiul Naţional “Mihai Eminescu” Botoşani

Locul II –  Liceul Tehnologic „Ştefan cel Mare şi Sfânt” Vorona

Locul III – Colegiul Economic „Octav Onicescu” Botoşani

Menţiune –Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sf. Gheorghe” Botoşani

Secţiunea solişti vocali

Locul I  – Dutcovschi Cosmina Ştefana– Colegiul Naţional “Grigore Ghica” Dorohoi

Locul II Mănăstireanu Luminiţa Andreea – Liceul Toretic „Dr. Micai Ciucă” Săveni

Locul II – Cojocariu Andreea  – Liceul Tehnologic „Ştefan cel Mare şi Sfânt” Vorona

Locul III Airinei Andreea – Colegiul National “Grigore Ghica” Dorohoi

MenţiuneFilote Mădălin Cosmin – Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Sf. Gheorghe” Botoşani

Secţiunea solişti instrumentişti

Locul I   –Panciuc Andrei, trompetă – Liceul „Regina Maria” Dorohoi

Locul I   – Ştefan Gabriel, trompetă – Liceul „Dimitrie Cantemir” Darabani

Locul II Albotă Elefterios Constantinos, acordeon – Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Sf. Gheorghe” Botoşani

Locul III – Matei Andrei, fluier – Liceul „Dimitrie Cantemir” Darabani

MenţiunePetrişoru Bogdan, clarinet – Liceul Tehnologic „Ştefan cel Mare şi Sfânt” Vorona

Menţiune – Prisacaru Iulian, trompetă – Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” Botoşani

Secţiunea grupuri vocale fete

Locul I  – Grupul vocal de fete – Colegiul Naţional „Grigore Ghica” Dorohoi

Locul II – Grupul vocal de fete – Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Sf. Gheorghe” Botoşani

Locul II – Grupul vocal de fete – Liceul Tehnologic „Ştefan cel Mare şi Sfânt” Vorona

Locul III – Grupul vocal de fete – Colegiul Economic “Octav Onicescu” Botoşani

Menţiune – Grupul vocal de fete – Colegiul Naţional “Mihai Eminescu” Botoşani

Secţiunea grupuri vocale băieţi

Locul III –Grupul vocal de baieti – Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Sf. Gheorghe” Botoşani

Menţiune – Grupul vocal de baieti – Colegiul Economic “Octav Onicescu” Botoşani

Secţiunea grupuri vocale mixte

Locul II – Grupul vocal mixt – Colegiul Economic “Octav Onicescu” Botoşani

Locul III –Grupul vocal mixt – Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Sf. Gheorghe” Botoşani

Menţiune – Grupul vocal mixt – Colegiul Naţional “Mihai Eminescu” Botoşani

Secţiunea formaţii de jocuri populare băieţi

Locul I  – Formatia de jocuri populare baieti  – Colegiul National “Mihai Eminescu” Botoşani

Locul I  – Formatia de jocuri populare baieti – Liceul Tehnologic „Ştefan cel Mare şi Sfânt” Vorona

Locul III –  Formaţia de jocuri populare băieţi “Hermes” – Colegiul Economic “Octav Onicescu” Botoşani

Menţiune – Formatia de jocuri populare baieti “Doruleţ” – Liceul “Dimitrie Negreanu” Botosani

Secţiunea formaţii de jocuri populare mixte

Locul I  – Formatia de jocuri populare mixte „Stejărelul”-  Colegiul National “Mihai Eminescu” Botosani

Locul II –Formaţia de jocuri populare mixte – Liceul Tehnologic Coţuşca

Locul III – Formaţia de jocuri populare mixte “Hermes” – Colegiul Economic “Octav Onicescu” Botoşani

Distribuie pe:
banner ad
banner ad
banner ad
banner ad
banner ad
banner ad
banner ad
banner ad
banner ad
banner ad
banner ad
banner ad

banner ad

banner ad

banner ad

banner ad
banner ad
banner ad

banner ad

banner ad

banner ad

banner ad

banner ad



© 2017 Botosani Online. Toate drepturile rezervate. ( VILHEM )