Astăzi ora 21.00: FC Botoşani – CSU Craiova LIVE TEXT. VEZI REZUMATUL meciului din turul campionatului – VIDEO

craiova-botosani foto prosport

CSU Craiova – FC Botosani 2-1. FOTO: Prosport.ro

FC Botoşani şi CSU Craiova se vor înfrunta în această seară, de la ora 21.00, pe Stadionul Municipal, într-unul din cele mai interesante meciuri ale etapei a XXX-a din Liga I la fotbal. Preţul unui bilet la acest meci este 10 lei.

Înaintea acestei etape, FC Botoşani ocupă locul şapte în clasament cu 42 de puncte, 11 victori, 9 rezultate de egalitate şi 9 înfrângeri, 33 de goluri marcate şi 32 primite. CSU Craiova ocupă locul locul patru cu 47 de puncte, 12 victorii, 11 rezultate de egalitate şi 6 înfrângeri, 34 de goluri marcate şi 28 primite.

Pe teren propriu, FC Botoşani a jucat 14 meciuri. A îngregistrat 6 victorii, 3 rezultate de egalitate şi 5 înfrângeri, a marcat 15 goluri şi a primit trei. De partea cealaltă, CSU Craiova a jucat 14 meciur în deplasare în care a acumulat 22 de puncte. Au fost 6 victorii, 4 rezultate de egalitate şi 4 înfrângeri, 18 goluri marcate şi 19 primite.

În tur, scorul a fost 2-1 în favoarea oltenilor. Băluţă a deschis scorul în minutul 27, Vaşvari a egalat în minutul 31 iar Brandan a stabilit scorul final în minutul 72.

FC Botoşani a avut o evoluţie bună în acel meci, în multe momente a controlat jocul dar a plecat fără niciun punct din Bănie. Eliminarea fundaşului Michael Ngadeu, în minutul 54 al meciului, a cântărit foarte mult. Cu un om în plus, oltenii au reuşit să câştige partida.