24 de medalii cucerite de CS REAL TAEKWONDO TEAM Botoşani la prima competiţie din 2015

real taekwondo team

La data de 28 februarie 2015, la Bistrița, a avut loc Cupa Ilyo laKyorugy&Speed-Kick, ediţia a IV-a, prima competiție TAEKWONDO WTF din țară în acest an, unde CS REAL TAEKWONDO TEAM BOTOȘANI, cel mai titrat club de taekwondo al orașului nostru a participat cu un lot de 19 sportivi și a obținut un număr de 24 de medalii la cele două categorii din cadrul competiției.

Au fost medaliați cu aur șase sportivi: Claudia LEAHU, Andy-Eduard RADIȘ (2 medalii), Paul APARASCHIVE, Adina GRĂDINARU și Mihai COJOCARIU.

Argint au obținut opt sportivi: Bogdan NECHIFOR, Ștefan IVANOV, Darius ȘOCARICI, Iustina IACOB, Denis BUZUC, Adina GRĂDINARU, Amalia MIȘCODAN și Sebastian CUCU.

Medaliați cu bronz au unsprezece fost sportivii: Andrei-Marius VAMANU, Darius ȘOCARICI, Bianca HERMENIUC, Iustina IACOB, Amalia MIȘCODAN, Răzvan MARIN, Bianca MARIN, Justinian TRIFAN și Teodora GIURGIU (2 medalii).

La clasamentul pe echipe CS REAL TAEKWONDO TEAM BOTOȘANI a obținut 3 trofee: Locul al III-lea – Clasament general Seniori, Locul al II-lea – Clasament general Speed-Kick iar la Clasamentul medalii obținute la categoria B – Locul al III-lea.

La această competiție au fost înscriși peste 230 sportivi (peste 15 cluburi participante) din județele Bistrița-Năsăud, Iași, Cluj, Harghita,Mureș, Tg. Jiu, Craiova, Botoșaniși mun. București.

Această deplasare a fost suținută de Orchestra „Rapsozii Botoșanilor“ în urma unui acord de parteneriat ce sprijină promovarea valorilor culturale și sportive ale județului Botoșani.