CSU Craiova – FC Botoşani 2-1: S-a terminat cu invincibilitatea

craiova - fc botosani

CSU Craiova – FC Botoşani 2-1 FOTO: GDS.ro

După şase jocuri consecutive fără înfrângere, FC Botoşani a pierdut sâmbătă seara la Craiova, în faţa unei formaţii care nu a fost net superioară dar a ştiut să profite de avantajul omului în plus pe care l-au avut din minutul 52.

Botoşănenii au plecat plini de optimism la Craiova şi spuneau că vor toate cele trei puncte în partida contra oltenilor lui Cârţu şi Săndoi. După cum a arătat prima repriză, se părea că optimismul botoşănenilor era justificat. Au început bine partida, au avut o posesie mai bună în debutul jocului dar fără ocazii la poarta lui Bălgrădean. La prima ocazie a meciului, oltenii reuşesc deschiderea scorului. A fost o centrare de pe stânga, fundaşii botoşăneni au dormit, portarul David Lazar a ezitat iar Băluţă a marcat la colţul scurt.

La trei minute de la deschiderea scorului, FC Botoşani beneficiază de o lovitură de la 11 metri. Ngadeu a fost lovit în careu biar Alexandru Tudor a dictat penalty. Gabi Vaşvari a executat perfect şi scorul devenea 1-1. Finalul primei reprize aparţine botoşănenilor care au o şansă mare de gol prin Istvan Fulop.

La pauză era 1-1 şi botoşănenii sperau că vor continua seria de rezultate pozitive. Au început în atac partea secundă dar în minutul 52 Ngadeu face un fault la mijlocul terenului iar centralul Alexandru Tudor îi arată al doilea cartonaş galben şi FC Botoşani rămâne în zece oameni. Imediat, cuplul Cârţu-Săndoi îl aruncă în luptă pe golgheterul Curelea în timp ce Leo Grozavu scoate singurul atacant veritabil şi îl introduce pe fundaşul Sergiu Oltean pentru a reface defensiva.

Oltenii au forţat marcarea golului doi dar ocaziile au lipsit de la poarta lui Lazar. Până la urmă, CSU Craiova reuşeşte să marcheze prin Brandan care a executat senzaţional o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri.

Conduşi cu 2-1 şi cu un om mai puţin, botoşănenii nu au mai avut forţa să revină iar partida s-a încheiat cu victoria oltenilor.

FC Botoşani rămâne pe locul şapte în clasament dar urmează o perioadă foarte dificilă până la finalul turului. Săptămâna viitoare va veni pe Municipal formaţia CFR Cluj după care FC Botoşani se va deplasa la Tg. Jiu pentru meciul cu Pandurii. Urmează partida de pe teren propriu cu Steaua în în ultima etapă roş-al-albaştrii vor întâlni în deplasare pe Viitorul.